Kültür-Sanat Haber Girişi : 24 Temmuz 2019 19:48

23. Temmuz'un 100.Yılı anısına muhteşem sergi

Erzurum Kongresinin 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamda “Vatanın Bağrında Elli Yedi Gün Ya İstiklal Ya Ölüm” isimli sergi büyük beğeni topladı.

Erzurum Post-Millî Mücadele ve Erzurum Kongresinin 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamda “Vatanın Bağrında Elli Yedi Gün Ya İstiklal Ya Ölüm” isimli sergi büyük beğeni topladı.

 

 

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Hadi Kadıoğlu’nun düzenlediği sergi, Mustafa Kemal Paşa’nın Erzurum Kongresi süresince Erzurum’da kaldığı 57 günün her biri için farklı bir Atatürk portresini barındırıyor. Tamamının kendi çizimlerinden meydana geldiği sergide Kadıoğlu, Rektör Çomaklı’ya da kendisinin çizdiği karakalem porte çalışmasını hediye etti.

 

 

“Türk İstiklâl Harbi’nde Erzurum’un Üstlendiği Misyon Oldukça Önemlidir”

 

Serginin açılışını yapan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan istiklal meşalesinin, Amasya, Sivas ile Erzurum’dan geçerek vatan sathına yayıldığını ve Büyük Millet Meclisi’nin açılışıyla yeni bir safhaya ulaştığını dile getirdi.

 

 

 

 

Medeniyetlerin beşiği Erzurum’un, tarihindeki en önemli hadiseleri hiç şüphesiz Mustafa Kemal Paşa liderliğinde Türk İstiklâl Harbi sırasında yaşadığını vurgulayan Rektör Çomaklı sözlerine şu şekilde devam etti: “Erzurum’un Ermenilere verilmek istendiği bir dönemde üstlendiği misyon, yeni ve tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne giden yolda son derece önemli bir rol oynamıştır. Erzurum Kongresi, hiç şüphesiz Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde tüm Anadolu’nun işgale ve direnişe karşı duruşunun simgesidir.”

 

 

 

“Erzurum ve Atatürk Arasında Çok Güçlü Bir Bağ Var”

 

Erzurum’un stratejik bir konumda olması ve 15. Kolordu Komutanlığına ev sahipliği yapmasının yanı sıra Mustafa Kemal Paşa’nın gelmesinden önce bir avuç vatanperverin çabalarıyla Millî Mücadele ruhuna bürünmesinin kongrenin Erzurum’da yapılmasına zemin hazırladığını aktaran Çomaklı, öte yandan Erzurum, Atatürk ve Millî Mücadele arasında var olan güçlü bağın önemine değindi.

 

 

“Atatürk’ün Cumhuriyet konusundaki düşüncelerini ilk kez Erzurum`da açıklaması, ilk kez Erzurum`un hemşehrisi olması, ilk nüfus cüzdanını buradan alması, milletvekili olarak ilk Erzurum’dan seçilmesi ve elbette ki Cumhuriyet’e giden yol haritasını buradan çizmesi bu bağın ne kadar güçlü olduğunu bizlere göstermektedir” ifadelerini kullanan Rektör Çomaklı: “Dahası mensubu olduğumuz Üniversitemizin gurur duyduğumuz ismiyle bu bağ ebedileşmiştir” şeklinde konuştu.

 

 

 

Atatürk Üniversitersi Nenene Hatun Kültür Merkezi'ndeki sergi hafta sonuna kadar ziyaretçilere açık olacak. Sergide yer alan karakalem Atatğrk Portreleri aynı zamanda Atatürk Üniversitesi tarafından 500 adet anı kitap olarak da basıldı. 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.