Kültür-Sanat Haber Girişi : 03 Kasım 2023 15:38

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Cumhuriyetin 100. yılına özel konferans

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı münasebetiyle Atatürk Üniversitesinde gerçekleşen etkinlikler kapsamında Yüzüncü Yıl Konferansı düzenlendi.
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Cumhuriyetin 100. yılına özel konferans

Erzurum Post-Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda Prof. Dr. Nurinisa Öztürk ve Doç. Dr. Sevilay Özmen’in moderatörlüğünde gerçekleşen konferansta Prof. Dr. Hakan Hadi Kadıoğlu ve Prof. Dr. Zülal Özkurt dinleyicilere seslendi.

 

 

Akademisyenler ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta, Cumhuriyet Döneminde Sağlık konulu sunumuyla Prof. Dr. Zülal Özkurt, Millî Mücadele dönemindeki bulaşıcı hastalıklar başta olmak üzere sağlık sorunlarına, ortalama ölüm yaşının düşüklüğüne, hastane ve eczane sayıların yok denilecek kadar az olmasına değindi. Günümüzde ise Erzurum Araştırma Hastanesinin önde gelen kapasitesi ile alakalı bilgiler aktardı.

 

 

CUMHURİYETE GİDEN YOLDA ERZURUM

 

Cumhuriyete Giden Yolda Erzurum başlıklı sunumuyla Prof. Dr. Hakan Hadi Kadıoğlu ise, Atatürk’ün Erzurum Kongresi süresince geçirdiği zamanı, Birinci Dünya Savaşında ordunun durumunu ve kurtuluş çarelerini anlattı. Dinleyicilere Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin bir kısmını okuyan Kadıoğlu, Türk milletinin bağımsızlık yolunda ilerlerken ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ sloganı ile Millî Mücadelesine değindi.

 

 

Program, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Hamidullah Uyanık’ın konuşmacılara çiçek takdimiyle sona erdi.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.