Kültür-Sanat Haber Girişi : 21 Ekim 2023 16:03

Cumhuriyet'in kazanımlarını Erzurum'da kadın akademisyenler anlattı

Cumhuriyet'in 100'üncü yılı anısına ER-VAK'lı kadın akademisyenlerin katılımı ile düzenlenen 'Cumhuriyet'in Erzurum'a Kazandırdıkları' konulu panel, tarihi 23 Temmuz Kongre Binası'nda gerçekleşti.
Cumhuriyet'in kazanımlarını Erzurum'da kadın akademisyenler anlattı

Erzurum Post-Cumhuriyet'in 100'üncü yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Erzurum Kalkınma Vakfı (ERVAK) tarafından düzenlenen 'Cumhuriyet'in Erzurum'a Kazandırdıkları' konulu panel, Erzurum Kongre binasında düzenlendi.

 

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi'nin önemine değinen ERVAK Başkanı Erdal Güzel, "Cumhuriyet’in tohumu bu şehirde, Anadolu'nun zirvesinde, Erzurum'da atıldı. Cumhuriyet tohumu buradan yola çıkarak Sivas'a giderek filizlendi, oradan da Ankara'ya gitti. Ulu bir çınar haline geldi. Bu çınarın kökleri Misakı Milli sınırlarının her köşesine ulaştı. Cumhuriyet, ülkemize çok büyük kazanımlar sağladı. Bu kazanımlardan en fazla istifade eden kadınlarımız olmuştur. Biz de 100'üncü yıl kutlaması anısına kadın profesörlerimizin Cumhuriyet’in kazanımlarını anlatması için bu organizasyonu yaptık" diye konuştu.

 

 

ALTI KADIN PROFESÖR CUMHURİYET VE ERZURUM'U ANLATTI

 

'Cumhuriyet'in Erzurum'a kazandırdıkları' konulu paneli Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Leyla Sağlam yönetti. Prof. Dr. Sağlam, "Cumhuriyet'in bize, kadınlara kazandırdığı azımsanmayacak kadar fazladır. Atatürk Üniversiteliler olarak bununla gurur duyuyoruz. Cumhuriyet olmasaydı biz buralarda olmayacaktık" dedi.

 

 

Cumhuriyet'in yetiştirdiği kadın akademisyenler olarak kazanımları anlatmaktan mutlu olduğunu ifade eden Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Sabuncuoğlu, tarım ve hayvancılık konusunda sunum yaparken, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Aslan, Erzurum'dan Cumhuriyet'e giden yolun tarihsel sürecini anlattı. Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Zülal Bozkurt'un sağlık hizmetlerini anlattığı panelde, Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülhan Atnur Cumhuriyet döneminde eğitim ve öğretim hakkında bilgi verdi. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilşad Güzel ise Cumhuriyet döneminde Erzurum ekonomisinin durumunu anlattı.

 

 

Panelin sona ermesinin ardından tarihi bir günün yaşandığı Kongre Binası önünde, Cumhuriyet’in 100’üncü yılı anısına toplu fotoğraf çekildi.

 

 

ERVAK yönetimi, panel sonunda katılımcılara 100 yılı anlatan 'Yaşasın Cumhuriyet' gazetesini hediye etti.

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.