Kültür-Sanat Haber Girişi : 26 Ağustos 2023 14:30

Erzurum'da sanatın ve kültürün buluşması devam ediyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın uluslararası marka değerine katkı amacıyla 11 şehirde düzenlediği Türkiye Kültür Yolu Festivalleri, Erzurum'daki Palandöken Festivali'nde yedinci gün konser, tiyatro, söyleşi ve sanat etkinlikleriyle devam etti.
Erzurum'da sanatın ve kültürün buluşması devam ediyor

Erzurum Post- Erdem YETİMOĞLU'nun haberi-Palandöken Kültür Yolu Festivali Kapsamında Erzurum Erges Konağı’nda sanatçı Aynur Bayram tarafından cam yapımı atölyesi gerçekleştirildi. Sanatçı Aynur Bayram cam çubuklarıyla, 1200 derece ısı kullanarak cam atölyesinde biblo, hediyelik eşya gibi sanatsal ürünlerin ortaya çıkışını atölyeye katılanlara sergiledi. Sanatçı Aynur Bayram, Ankara’da eğitim aldıktan sonra, Erzurum’a dönerek cam sanatını icra etmeye ve bu alanda yeni kişiler yetiştirerek cam sanatını Erzurum’da tanıtmaya ve gençler için yeni bir iş imkanı yaratmaya çalışıyor.

 

Necip Fazıl Kısakürek, 40'ıncı Ölüm Yılında Anıldı

 

Palandöken Kültür Yolu Festivali kapsamında Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz Milli İrade Salonu’nda Yücel Arzen eşliğinde Necip Fazıl Kısakürek 40.Yıl Sakarya Türküsü konseri gerçekleştirildi. Necip Fazıl Kısakürek’in vefatının 40.yılında rahmetle ve minnetle anılarak şiirleri seslendirildi. Konserde çoşkulu kalabalık şiirleri hep bir ağızdan seslendirirken keyifli anlar ortaya çıktı.

 

 

 

İlk Ses Erzurum Filmi Özel Gösterimi

 

Palandöken Kültür Festivali kapsamında izleyiciye sunulan "İlk Ses Erzurum" filmi, Cumhuriyet'in 100. yılına özel gösterimle, Erzurum Kongre ve Sergi Sarayı’nda kurulan açık hava sinemasında Erzurumlularla buluştu.

 

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Erzurum’da, Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşadığı dönemi anlatan İlk Ses Erzurum filmi seyircilerden tam not aldı.

 

 

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Erzurum’da düzenlenen Palandöken Kültür Yolu Festivali 27 Ağustos Pazar günü sona erecek. Tüm festival detaylarına ise kulturyolufestivalleri.com adresinden ulaşılabilir.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.