Kültür-Sanat Haber Girişi : 15 Şubat 2023 17:14

Erzurum öykülerinin son halkası ‘Tazegül’ kitapçılarda

Gazeteci- yazar Orhan Yıldırım’ın, Erzurum Öyküleri üçlemesi serisinin son kitabı, ‘Tazegül’ Klaros Yayınları arasında yayımlandı.

Erzurum Post-Uzun yıllar ulusal ve uluslararası gazete ve ajanslarda kameraman-muhabirlik yapan Yıldırım, emekli olduktan sonra öykü yazmaya başladı. Mesleki hatıralarından ve yaşanmış olaylardan yola çıkarak kurguladığı ‘Rüzgârın kızı’, ‘Dedemin evi’ nden sonra “Tazegül’ raflardaki yerini aldı. Erzurum ve bölgesinde geçen olayların yer aldığı öykülerde günlük hayattan kesitler etkileyici bir dille yer alıyor.

 

Erzurum üçlemesinin sonu olan ‘Tazegül’ de, on yedi kısa öykü yer alıyor. Kara mizah, dram ve fantezi öykülerin yer aldığı kitap Erzurum’un kültürel, sanat hayatına canlılık kazandırdı. Öykü kitabının Amazon, Kitapyurdu, D&R ve diğer kitap sitelerinden emin edilebileceğini beliren Yıldırım, ”Erzurum sosyal yönden çok canlı. Edebi olarak zengin bir hazineyi barındıran insan öyküleri bulunuyor. Şehrin, sokak, cadde, köy ve mezralarında dinlediğim, tanık olduğum insan hikâyelerini öyküleştirdim. Gelecek nesillere ve şehrin hafızasına emanet ettiğim öykülerin sahibi Erzurumlulardır” dedi.

 

Gazeteci-Yazar Yıldırım, üçlemenin ardından dördüncü öykü kitabının çalışmalarına başladığına da değinerek, ”Dördüncü öykü kitabı daha fantastik olacak. Kurgu ağırlıklı öykü kitabında yine Erzurum ve sokakta, manavda karşılaştığımız insanların öyküleri yer alacak.” Kitap’ta, 12 Eylül, Çalınan altınlar, Kaymakamın gözlüğü, Kıskanç, Konağın finosu, Çırçırlı Kör Hafız, Parkinson, Protez kardan adam, Ramazan’ın gözyaşı, sarhoş gaspçı, Köse Soner, Şair, çay ve nergis, Şeriatın dudağı, Tazegül, Tipi ve Tohum isimli öyküler yer alıyor.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.