Kültür-Sanat Haber Girişi : 07 Ocak 2024 15:26

Erzurumlu Aşık Ruhani' hayatını kaybetti.

Erzurumlu Aşık Ruhani' hayatını kaybetti.
Aşıklık geleneğinin yaşayan hazinelerinden "Erzurumlu Aşık Ruhani" mahlaslı Mustafa Temel, 93 yaşında hayatını kaybetti.

Erzurum Post-Anadolu'nun kadim geleneği olan aşıklık ile henüz 9-10 yaşlarında tanışan ve ilk eserlerini, dünyaya geldiği Tortum ilçesine bağlı Çamlıca köyünde veren Mustafa Temel, ilki Kars olmak üzere yurt içinde 66 şehirde konser verdi.

 

Temel, biri Yunus Emre Sevgi Yılında olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığının görevlendirmesiyle Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa'ya turneye gitti.

 

Görme engelli Temel, geleneğin en önemli isimlerinden olmayı başarmış ve birçok aşık yetiştirmişti

 

Ömrünün son günlerine kadar aşıklık geleneğinin yaşatılması için mücadele veren Temel için 1931'de dünyaya geldiği Tortum ilçesinde,  ikindi namazına müteakip cenaze töreni düzenlendi.

 

Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdür  Vekili  Osman Codur, yayınladığı mesdajında merhum Halk Ozanı Mustafa Temel'e  Allah'tan rahmet  başta kederli ailesi olmak üzere aşıklar camiasına ve sevdiklerine başşağlığı dileklerini iletti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Selçuk doğan 08 Ocak 2024 21:55

    Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah