Kültür-Sanat Haber Girişi : 07 Ekim 2019 19:16

Gazeteci Gürbüz’ün çok konuşulacak kitabı raflarda!

Gazeteci ve Akademisyen Macit Gürbüz’ün 3’ncü kitabı ‘Mukatele’ raflardaki yerini aldı. Alanında bu bakışla ilk olma özelliği taşıyan kitap, 1915’de karşılıklı yaşananları yansız ve nesnel yorumlar ve örneklemelerle ele alıyor.

Erzurum Post- Gazeteci-Yazar Macit Gürbüz’ün Ermeni meselesine ışık tutacak, kaynak niteliğindeki yeni kitabı ‘Mukatele’ okuyucusuyla buluştu.

 

Uzun yıllar Hürriyet ve Milliyet  Haber Ajansı'nda Doğu İlleri ve Van Büro Şefliğini yapan, bölgede yaşanan olaylar hakkında bilgi birikim sahibi olan,  başarılı haberlere imza atarak ödüller alan Gazeteci Macit Gürbüz’ün 1915 Ermeni isyanı ve sonrasında yaşanan olaylara ışık tutacak nitelikteki 3’ncü kitabı ‘Mukatele’  okuyucularıyla buluştu.


1915 tehcirinin öncesi, sırası ve sonrasında yaşanan olaylara içsel ve eleştirel bir gözle ele alan yansız ve nesnel yorumlar ve örneklemeler yapılan kitap, kaynak niteliği taşırken, kitaba karşılıklı kırım ya da boğazlaşma anlamlarına gelen‘Mukatele’ adı verildi.

 


250 sayfadan oluşan kitap ile ilgili Gazeteci Gürbüz şu bilgileri verdi; “Ermenilerin Hınçak ve Taşnak örgütleri, Müslüman kırımında görev alan, acımasız silahlı çete üyelerini HUMBEPETLER diye isimlendirmişti. Bu gurupların bir diğer adı da, CANFEDA ya da CANFİDA idi. Kürtler ise, (padişahtan ferman var) diyerek Ermeni kırımında rol alan kişi ve guruplara BEJİKLER diyordu. Karşılıklı kırımın, yani MUKATELE’NİN aktörleri daha çok bu iki guruptu. Sadece onlar mı? Bazı yetkililer, jandarmalar, öngörüsüz ve cahil idareciler ve Çerkezler de işin içindeydi. Tehcir kanunla uygulandı. Ermenilerin zorunlu göçe tabi tutulduğu topraklar, tıpkı Türkmen aşiretlerinin gönderildiği yerler gibi Osmanlı İmparatorluğu’na ait topraklardı. Tehcir kanununda her şey inceden inceye planlanmış, Osmanlı yurttaşı Ermenilerin gidecekleri yerlere salimen varmaları için tedbirler düşünülmüş, mülki âmirlere yükümlülükler yüklenmişti.


“Eğer Uygulansaydı Ermeni soykırımından bahsedilemeyecekti” 

 

Tehcir edilen Ermeniler, tehcir kanunu ardından yayımlanan talimatnamelere uygun şekilde gönderilmiş midir? Hayır. Olması gerektiği gibi salimen yerlerine varmış mıdır? Ne yazık ki hayır! Tehcir; yer yer katliama, talana, zulme dönüşmüştür. Kimler tarafından? Bazı yetkililer, jandarmalar, öngörüsüz ve cahil idareciler, bazı Kürt aşiretleri ve Çerkes guruplar tarafından. O zaman bu kadar hassas ve insancıl kararlar neden gerektiği gibi uygulanmamış ya da uygulanamamıştı? Örneğin Ermenilerin tamamının trenlerle sevki emredilmesine rağmen, büyük çoğunluğu sarp dağlardan zor doğa şartları altında yürüyerek gönderilmiştir. Bu kitapta bunların sebeplerini ve sonuçlarını uzun uzadıya yazdık, sıraladık. Bu kadar etraflıca düşünülmüş, hakkaniyetli ve hukuki genelge ve emirlere rağmen yaşananlar ortada. Talat Paşa, tehciri yönlendirirken aksaklıkları, hukuksuzlukları ve taşkınlıkları çok iyi görmüş ve genelgelerinde önlem alınmasını emretmiş. Yukarıda sözünü ettiğimiz guruplar bu emirleri dinlemeyerek yüzlerce suça iştirak etmiştir. Yol şartlarından ölenler de vardır elbet.  Sonuç olarak bu kararlar, genelgede bahsi edilen şekliyle uygulansaydı, ölümler de asgari miktarda olacak, Ermenilerin bitmeyen kini bu boyutlarda olmayacak, belki de bugün bir Ermeni soykırımından bahsedilemeyecekti.”

 

Kitapla ilgili yüzlerce kaynağı taradığını ifade eden Gazeteci Gürbüz, “hepsini özenle okudum ve karşılıklı mukatelenin öznesi olan tarafların yaşadığı olayları seçip ayıkladım ve öyle kitaba koydum ve hiçbir art niyet gözetmeden kaleme aldım. Umarım iyi bir kaynak olur” diye konuştu.

 


Macit Gürbüz Kimdir?


1962’de doğan yazar Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi.  Milliyet Haber Ajansı(MİL-HA) muhabiri olarak 1981 yılında gazeteciliğe başladı; ardından Erzurum Milliyet, Adana Hürriyet ve Antakya Milliyet gazeteleri bürolarında muhabir ve foto muhabirliği yaptı.  Daha sonra Hürriyet Haber Ajansı (HHA) Van Büro Şefliği, Tercüman Gazetesi Diyarbakır Bölge Temsilciliği,  Milliyet Gazetesi Haber Ajansı Erzurum Büro Şefliği yapan Gürbüz, uzman olarak Atatürk Üniversitesi’nde göreve başladı. Burada Rektörlük Basın Danışmanlığı ve Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde öğretim elamanı olarak görev yaptıktan sonra emekli oldu

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.