Kültür-Sanat Haber Girişi : 02 Temmuz 2023 20:56

Murat Balkuş, 23 yıl sonra Erzurum'da sahne aldı

Erzurum'un yetiştirdiği önemli tiyatro yazarı ve sanatçılarından Murat Balkuş, 23 yılın ardından 'Ciğerim' adlı tek kişilik oyunu ile Dadaş İbrahim Erkal Kültür ve Sanat Merkezi'nde hemşehrileriyle buluştu
Murat Balkuş, 23 yıl sonra Erzurum'da sahne aldı

Erzurum Post- Turhan Bozkurt'un haberi- Erzurum'un kültür-sanat hayatında iz bırakan isimlerden biri olan tiyatro yazarı ve sanatçısı Murat Balkuş'un, geçtiğimiz aylarda sosyal medya hesabından 'Erzurum’da sahne almadan ölmek istemiyorum' çağrısı karşılık buldu. 

 

 

Balkuş, önceki gün büyük özlem duyduğu Dadaş İbrahim Erkal Kültür Merkezi'nde sevdikleriyle buluştu. Murat Balkuş'un 23 yıl aranın ardından 'Ciğerim' isimli tek kişilik gösterisi yoğun ilgi gördü.

 

 

Yıllar boyunca Erzurum’un yaşayan kültürünü ve insan tiplerini sahneye taşıyan Murat Balkuş, gösterisinde; bir kentten gidişi ve dönüşü, kentten ayrılanların gurbette yaşadıklarını ve sılaya dönüşlerinde hissettiklerini sahneye taşıdı. Zaman zaman izleyenleri, hüzne zaman zamanda kahkahaya boğan Balkuş,  -“Yıllar sonra Erzurum’da 'Ciğerim' adlı tek kişilik oyunumu İbrahim Erkal Kültür Merkezinde sahneledim. Tam 23 sene oldu Erzurum’da tiyatro sahnesine çıkmayalı. Beni sevenlerin manevi desteğine her zamankinden çok ihtiyacım vardı ve onlarda salonu doldurarak bunu yerine getirdiler. Çok mutluyum. Hayalim gerçek oldu” dedi.

 


Balkuş, tek kişilik gösterisinin Erzurm'da sahnelenmesinde desteklerini esirgemeyen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile Sosyal ve Kültür Daire Başkanı Ergün Engin’e, program öncesi ve sonrası kendisini destekleyen herkese  "Erzurum’da olmayı çok özlemişim" diyerek teşekkür etti. 

 

 

Balkuş'un, 'Çiğerim' isimli gösterisine Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar, AK Parti İl Başkanı İbrahim Küçükoğlu, MHP İl Başkanı Adem Yurdagül, Kültür İl Müdürü Cemal Almaz ve çok sayıda davetli katıldı. Murat Balkuş’a, sahnede sazıyla ve söylediği türküler ile  destek olan Şahin Sarıgül ve arkadaşları da büyük alkış ve beğeni topladı.

 

 

Murat Balkuş'un, 'Çiğerim' gösterisinin sahne dekor ve tasarım koordinatörlüğünü Erzurum'un önemli tasarım uygulamacılarından olan Taner Yıldız, yönetmen asistanlığını Hamit Çizoğlu,  görsel kayıtları ise Abdullah Er tarafından gerçekleştirildi.

 

 

Fotoğraflar: Orhan BOZKURT/Erzurum Post

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.