Kültür-Sanat Haber Girişi : 25 Ağustos 2023 19:48

Palandöken Kültür Yolu Festivali’nde Sinan Akçıl Çoşkusu

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın düzenlediği Erzurum'da gerçekleşen Palandöken Kültür Yolu Festivali altıncı gününde. Ünlü sanatçı Sinan Akçıl'ın konseri ve "Ay, Carmela" adlı tiyatro oyunu gibi etkinliklerle dolu olan festival, 27 Ağustos'a kadar sürecek.
Palandöken Kültür Yolu Festivali’nde Sinan Akçıl Çoşkusu

Erzurum Post- Erdem YETİMOĞLU'nun haberi-Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak üzere bu yıl 11 şehirde düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin Erzurum’daki durağı Palandöken Kültür Yolu Festivali’nde altıncı gün geride kaldı. 

 

ERZURUMDA SİNAN AKÇIL RÜZGARI ESTİ

 

Palandöken Kültür Yolu Festivali kapsamında Erzurum Etkinlik ve Miting Alanı’nda dün akşam ünlü sanatçı Sinan Akçıl sahnedeydi. On binlerce kişinin takip ettiği konserde Sinan Akçıl en sevilen şarkılarını konsere katılanlarla beraber söyledi.

 

‘AY, CARMELA’ İZLEYİCİLERDEN TAM NOT ALDI

 

Van Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği, İspanya iç savaşında Franco rejimi tarafından, istemedikleri bir oyunu sahnelemeleri için rehin alınan iki varyete oyuncusunun hikayesini anlatan ‘Ay, Carmela’, 23-24 Ağustos tarihlerinde Erzurum Devlet Tiyatroları Tiyatro Salonunda izleyiciler ile buluştu. Erzurumlu sanatseverlerin tüm koltukları doldurduğu ücretsiz tiyatro gösterisi, insanlık tarihinin en karanlık dönemlerinden olan Franco rejimi döneminden bir kesit sundu.

 

 

AHİLİK GELENEĞİ MESLEKİ AHLAK DERSLERİYLE DEVAM EDİYOR

 

Palandöken Kültür Yolu Festivali kapsamında Erzurumlu Emrah Kütüphanesi’nde Prof. Dr. H. Ömer Özden tarafından “Erzurum’da Ahilik Geleneği” konulu söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşide Ahilik Esnaf Teşkilatı’nın tarihsel sürecinden bahsedilirken, Erzurum’un Ahilik geleneği ile tanışması ve zaman içerisindeki gelişim ve dönüşümü değerlendirildi. Cumhuriyetle beraber yerini Esnaf ve Sanatkar Birliğine bırakan Ahilik Teşkilatı, Erzurum’da Ahi Evran gelenekleri çırak, kalfa ve usta değişim törenleriyle her sene kutlanıyor.

 

 

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Erzurum’da düzenlenen Palandöken Kültür Yolu Festivali 27 Ağustos Pazar günü sona erecek. Tüm festival detaylarına ise kulturyolufestivalleri.com adresinden ulaşılabilir.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.