Kültür-Sanat Düzenleme Tarihi : 25 Ocak 2021 16:00 Haber Girişi : 25 Ocak 2021 17:46

Suphi ve Onbeşlerin öyküsünü bir de Gürbüz’den okuyun!

Mustafa Suphi ve yoldaşlarının katledilmelerinin üzerinden 100 yıl geçti. Bu olay üzerine çok şeyler yazıldı. Cazim Gürbüz, tüm bu yazılanları didik didik etti, bir muhasebeci titizliği ile karşılaştırdı; yanlışları eledi, karanlık noktaları aydınlattı...

Erzurum Post- Mustafa Suphi ve Onbeşlerin vahşice katledilmelerinin üzerinden 100 yıl geçti. Bu yüz yılda Mustafa Suphi ve yoldaşlarının yaşam ve savaşım öyküleri bağlamında çok yazılar ve kitaplar yazıldı.

 

Yazıldı, yazıldıkça da kafalar karıştı. Aynı olay ya da ayrıntı, yedi sekiz türlü anlatılabiliyordu ve bu anlatımı yapanların çoğu da olayların içinde ve Suphi’nin yanında bir vesile ya da süre ile bulunmuş kimselerdi.

 

Bu siyasal toplu öldürümün kim ya da kimler tarafından yapılıp/yaptırıldığı konusunda da kafalar karışıktı, tartışmalar sürüp duruyordu.

 

Son yıllarda yzdığı her kitapla gündem olan Cazim Gürbüz, Mustafa Suphi ve yoldaşlarına ilişkin tüm yazılanları didik didik etti, karşılaştırdı; yanlışları eledi, eksikleri giderdi, karanlık noktaları aydınlattı.

 

Mustafa Suphi ve Onbeşler olayı, edebiyatçıları da derinden etkilemişti. Nice şiirler yazılmış, ağıtlar yakılıp, roman ve öykülere konu olmuş ya da bu roman ve öykülere bir biçimde girmişti. Cazim Gürbüz, bu edebî ürünleri de derleyip toparlayıp okuyucularının  ilgisi ve bilgisine sunuyor.

 

28-29 Ocak 1921’de gerçekleşen bu unutulmaz toplu ve vahşi öldürümün 100’üncü yıldönümünde Cazim Gürbüz’ün kaleminden çıkan bu kitabı da eserleri arasın katan, Berfin Yayınevi’de; net bir Mustafa Suphi portresi çizerek büyük bir hizmet yaptığına inanıyor, Mustafa Suphi ve yoldaşlarını saygıyla anıyor.

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.