Kültür-Sanat Haber Girişi : 04 Eylül 2022 18:46

Türkiye'nin dört bir yanından gelen rahvan atlar Erzurum'da yarıştı

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Yakutiye Belediyesi tarafından  düzenlenen 2. Geleneksel Rahvan At Yarışları nefes kesti.
Türkiye'nin dört bir yanından gelen rahvan atlar Erzurum'da yarıştı

Erzurum Post-Büyükşehir Belediyesi ile Yakutiye Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Geleneksel Rahvan At Yarışları adeta nefesleri kesti. Umudum Köyü’nde gerçekleşen yarışlar yoğun ilgi gördü. 

 

 

Yarışlar öncesinde Erzurum Bar ekibi ve Mehteran takımı gösteri yaptı. Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat, İl Jandarma Komutanı Albay İlker Şimşek, İl Emniyet Müdürü Levent Tuncer, AKP İl Başkanı Mehmet Emin Öz, ilçe belediye başkanları, STK başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

Yakutiye Belediye Başkanı Dr. Mahmut Uçar, yarışlar öncesi yaptığı konuşmada, “Malumunuz üzere insanoğlunun en kadim ve en sadık dostu olan at, insanlık tarihinde ilk olarak Türkler tarafından ehlîleştirilmiş ve süreç içerisinde sosyal hayatın merkezine oturtmuşlardır. Tarihin ta ilk dönemlerinden beri Savaş hazırlığında, bayramlarda, düğünlerde ve daha nice kutlamalarda at yarışları önemli bir yer tutuyordu. Bu yüzden Kaşgarlı Mahmut Divan-ü Lugati’t-Türk’te “At Türkün kanadıdır” diyerek bunu en güzel biçimde ifade etmiştir. Çok eski bir ırk olan rahvan atlar, Orta Asya'dan Anadolu'ya göç eden Türklerle birlikte gelen gerçek Türk atlarıdır. Orta asyadan göç hareketleriyle anadoluya gelen rahvan atlar Selçuklu ve Osmanlılarca da korunarak günümüze kadar ulaşmıştır. Bu atlarla yapılan yarışlar düğün ve panayırların en gözde faaliyetlerinden biri haline gelmiş ve bu sayede asırlık bir gelenek günümüze kadar taşınmıştır" dedi.

 

 

"ATA SPORUMUZU YAŞATMAK İÇİN BU TESİSİ YAPTIK"

 

Rahvan at geleneğinin Erzurum’un bir çok köyünde asırlardır yaşatılarak günümüze kadar geldiğini söyleyen Bakan Uçar, “Bizler de Yakutiye belediyesi olarak bu ata sporumuzu yaşatmak ve gelecek nesillere ulaştırmak amacıyla böyle bir tesisi yaparak geçen yıl hizmete açtık ve ilk yarışları da geçen yıl büyük bir coşku ile gerçekleştirdik. Yapımını tamamen kendi imkanlarımızla tamamladığımız tesislerimiz çok şükür ülkemizin bu alandaki en iyi tesislerinden biri olarak sporseverlerimizin hizmetine sunuldu. Şunu kesinlikle belirtmeliyim ki sizin gibi vatansever, her zaman milli ve manevi değerlerine sahip çıkan hemşerilerimiz için bu yaptıklarımız azdır. Sizlere ve diğer hemşerilerimize daha fazla hizmet götürmek için canla başla çalışacağız. Allah nasip ederse görev süremiz boyunca tüm teşkilatlarımızla el ele vererek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bizlere çizdiği 2023 hedeflerine ulaşmak için hızla koşacak daha büyük hizmetleri siz saygıdeğer hemşerilerimizin hizmetine sunmaya gayret edeceğiz. Bu yıl ki Rahvan at yarışlarını Erzurum Büyükşehir Belediyemiz ve Yakutiye belediyemiz ortaklaşa düzenlemektedirler. Ben katkı ve desteklerinden dolayı Büyükşehir başkanımız, Hizmet kervanımızın lokomotifi sayın Mehmet Sekmen abimize ve ekibine teşekkür ediyorum. Bu gün burada toplam 9 kategoride koşu yapılacaktır” diye konuştu.

 

 

Erzurum Valisi Okay Memiş  ise yaptığı konuşmada “Rahvan at yarışı, çok spesifik bir alan. Bu at hayvanları o kadar güzel, o kadar özel, o kadar değerli ki; ayrı bir kültür gerçekten. Bundan 150 yıl önce trenleri saymazsak, karada atlar tek ulaşım aracıydı. Onun için çok değerliler. Ayrıca at biniciliği de ayrı bir kültür. Hem batıda hem kendi medeniyetimizde, Türk-İslam kültüründe çok önemli bir yeri var” dedi.
 

 

BİRİNCİLER BELLİ OLDU


Baş kategorisinde Gaziantep'ten 'Boeing' isimli atı ile Mehmet Çiçektaş, Baş Altı kategorisinde Gaziantep'ten 'Deli' isimli atı ile Ali Çalı, Büyük Orta kategorisinde Ordu'dan 'Saçsız' isimli atı ile Sezgin Yeniyurt, Küçük Orta kategorisinde Diyarbakır'dan 'Fecra' isimli atı ile Şeref Ömeroğlu, Deste kategorisinde Diyarbakır'dan 'Yıldızhan' isimli atı ile Nevzat Lali, Dörtlü Taylar kategorisinde Mardin'den 'Sarraf' isimli atı ile Abdulbaki Özgün, Üçlü Taylar kategorisinde Gaziantep'ten 'Banko' isimli atı ile Ercan Öden, İkili Taylar kategorisinde Erzurum'dan 'Nazlı' isimli atı ile Murat Haki, Beşli Taylar kategorisinde Gaziantep'ten 'Savcı' isimli atı ile Orhan Ömeroğlu birinci oldu.


 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.