Erzurum Haber Girişi : 11 Kasım 2023 18:00

Atatürk'e hakaret eden fenomen yağcı dönerci tutuklandı

Atatürk'e hakaret eden Üçler Döner'in işletmecisi 'Hacının Yağ Akımı' olarak sosyal medyada şov yapan Mustafa Atmaca, Ulu Önder Mustafa kemal Atatürk'e hakaret suçundan tutuklandı.

Erzurum Pos- Orhan Bozkurt'un haberi-  Sosyal medya hesabı TikTok'ta 641 bin takipçisi olan Üçler Döner’in sahibi “Erzurumlu Hacı Dönerci” lakaplı Hacı Mustafa Atmaca, açtığı canlı yayında tepki çeken ifadeler kullandı…

 

ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARINA AĞIR HAKARET

 

Osmanlı devletinin toprak kaybetmediğini savunan Atmaca, Atatürk ve silah arkadaşlarını işaret ederek ağır hakaretlerde bulundu.

 

Mustafa Atmaca, ‘Hacı’nın yağ akımı’ adı altında ‘Tiktok' sayfasında, canlı yayında bir takipçisiyle tartıştı…

Mustafa Atmaca, tartışma sırasında “Sen gideceksin bizim toprağımız burası. Arabistan’a da savaşmaya gideriz. Bura da Yemen de Kudüs te bizim toprağımız. Siz İsrail’e gideceksiniz. Osmanlı kaybetmedi, laik denen köpekler kaybetti o toprakları. Laikliği getiren köpekler, onlar kaybetti” ifadesini kullandı. Atmaca'ya sözleri nedeniyle takipçileri büyük tepki gösterdi.

 

 

Sosyal medyada ‘hacının yağ akımı' olarak tanınan ve yüz binlerce takipçisi olan Erzurumlu döner işletmesi Mustafa Atmaca, Atatürk'e hakaret gerekçesi ile gözaltına alınmıştı. Atmaca'nın sahibi olduğu işletmenin sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklama paylaşıldı.

 

Erzurum'da hizmet veren döner işletmesinin sahibi ve sosyal medya fenomeni Mustafa Atmaca, sosyal medyada Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı. İlk açıklama ise işletmenin sosyal medya hesabından yapıldı.

 

 

AÇIKLAMASININ KESİLDİĞİNİ İLERİ SÜRDÜ 

 

Emniyetteki gözaltı işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Atmaca'nın sahibi olduğu döner işletmesinin Instagram sayfasında paylaşılan açıklamada şu iddialara yer verildi:

 

– “10 Kasım tarihinde esaslı içeriği kesilerek sosyal medyada servis edilen videoda Atatürk ve Cumhuriyet’in kurucularını hedef aldığıma yönelik yaratılan algı gerçeği yansıtmamaktadır. Servis edilen videoyu kaydeden şahıs videonun öncesi ve sonrası da yayınlasaydı eğer, ilgili cümlemin Büyük Önder Atatürk ve Cumhuriyet’in şerefli mimarlarına yönelik olmadığı anlaşılırdı.

 

“LAİKLİĞİ GETİRENLER TOPRAK KAYBETMEDİ”

 

– Kaldı ki ülkemize laikliği getirenler tarihin hiçbir aşamasında toprak kaybetmemiştir ki toprak kaybedenler laikliği getirmiş olsun. Aksine laikliği getirenler son nefeslerinde Hatay’ımızı da Anavatana katmışlardır. Şahsıma ve işletmemize yönelik yürütülen bu haksız ve gerçek dışı provokasyonlara itibar edilmemesini beni tanıyan bütün dostlarıma ve kamuoyuna saygı ile arz ederim.”

 

 

EMNİYET’TEN YAZILI AÇIKLAMA

 

Öte yandan Erzurum il Emniyet Müdürlüğü tarafından da yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Atmaca’nın gözaltına alındığı bildirilerek şöyle denildi:

– “Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğümüzce M.A isimli şahsın sosyal medya platformu üzerinden yapmış olduğu söylemlerle ilgili olarak 11 Kasım 2023 günü Cumhuriyet Savcısından alınan talimat doğrultusunda  M.A isimli şahıs  5816 (Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar) sayılı Kanuna Muhalefet suçundan gözaltına alınmış olup adli tahkikat devam etmektedir.”

TUTUKLANDI

Atatürk’e hakaret eden yağcı-dönerci  Mustafa Atmaca, sevk edildiği adliyede akşam saatlerinde ifadesi alındıktan sonra tutklanarak cezaevine konuldu.

 

 

ERZURUM'DA İLK SUÇ DUYURUSU  CHP TARAFINDAN YAPILDI

CHP Erzurum İl Başkanlığı, Mustafa Atmaca hakkında suç duyurusunda bulundu, kamu davası açılmasını talep etti. Dilekçede yazan gerekçede şöyle denildi:

 

* “Şüphelinin hesabının takipçi sayısının altı yüz bin kişi olduğu düşünüldüğünde, toplum içerisinde Atatürk'ün hatırasını alenen zedeleyen, takipçi sayısıyla birlikte ulaşılabilirlik açısından değerlendirildiğinde bu durumun toplumun maşeri vicdanında uyardığı derin üzüntü, cezanın alt sınırdan uzaklaşarak cezanın üst sınırdan verilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.

 

* Belirtmek gerekir ki, şüphelinin ‘laik köpek' şeklindeki tahkir ve hakaretamiz ifadesiyle aynı zamanda toplumun bir kesimini alenen tahkir etmekte ve toplumu kin ve düşmanlığa sevk etmektedir. Toplumun bir kesimi ifadesi ile bir grup olarak tanımlanabilecek bir kesim hedef gösterilmekte olup, korunan hukuki değer olan toplum ve kamu barışına karşı suçlardandır.”

 

“TÜRKİYE LAİKTİR LAİK KALACAK”

 

Yağcı -Dönerci  sosyal medya fenomeni  adliyede ifade veririken CHP İl Başkanı Serhat Can Eş , suç duyurusunun ardından adliye önünde basın açıklaması yaptı.  CHP Erzurum İl Başkanı Serhatcan Eş, şunları söyledi:

* “Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrıldığı 10 Kasım günü, Erzurum'da döner salonu işleten Hacı Mustafa Atmaca isimli şahıs sosyal medya hesabından Atatürk'ümüze ve onun yokunda gidenlere ağır ithamlarda bulunmuştur.

* Bu şahıs ve bunun zihniyetinde olanlar, bugün bu ülkede güven ve huzur içinde yaşamamızın yegane sebebinin Atatürk ve silah arkadaşları olduğu gerçeğini gizleyemez.  Kadim şehir Erzurum'un bu tip bir olayla gündeme gelmesi bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Erzurum, her zaman Atatürk ve emanetlerine sahip çıkmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak konunun takipçisi olacak, bugün suç duyurusunda bulunduk. Türkiye laiktir laik kalacak…”

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.