Erzurum Haber Girişi : 03 Temmuz 2024 14:19

 Atatürk'ün Erzurum'a gelişinin 105. yıl dönümü törenlerle kutlandı

 Atatürk'ün Erzurum'a gelişinin 105. yıl dönümü törenlerle kutlandı
Mustafa Kemal Atatürk'ün Erzurum'a gelişinin 105. yıl dönümü törenlerle kutlandı. Aziziye İlçesi Şehitlik Parkı'nda başlayan törende Atatürk'ü temsilen sporcu ve öğrencilerin taşıdığı Türk bayrağı ve Atatürk posteri, protokol tarafından karşılandı.
 Atatürk'ün Erzurum'a gelişinin 105. yıl dönümü törenlerle kutlandı

Erzurum Post-Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele Erzurum'a gelişinin 105. yıl dönümü törenlerle kutlandı. Aziziye İlçesi Şehitlik Parkı'nda başlayan törende Atatürk'ü temsilen sporcu ve öğrencilerin taşıdığı Türk bayrağı ve Atatürk posteri, protokol tarafından, davul-zurna ve marşlarla karşılandı.  

 

 

“Bugün de aynı duruş ve kararlılıktayız”

 

Atatürk'ün Erzurm'a gelişinin 105. yıldönümü törenleri ilk olarak  Aziziye ilçesi Ilıca semtinde başladı. Şehitlik Parkı'nda düzenlenen  törende konuşan  Aziziye Belediye Başkanı  Emrullah Akpunar, “Milli Mücadele ateşini yakan bu beldede dün hangi duruşu göstermişsek, bugün de aynı duruş ve kararlılıktayız.  Bu toprakları yurt edinmiş aziz milletimiz ise, hep hür yaşadı, yine hür yaşayacak. Gazi Mustafa Kemal Paşa, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” diye konuştu.

 

 

İstanbulkapı'da 105 yıl önceki heyecan 

 

Aziziye ilçesindeki törenin ardından ardından Türk bayrağı ve Atatürk posterini taşıyan öğrenciler, Atatürk’ün şehre giriş yaptığı Yakutiye ilçesindeki İstanbulkapı semtinde protokol ve askeri bando ile karşılandı. Atatürk'ü temsilen öğrenci ve sporcuların taşıdığı Türk bayrağı ve Atatürk  posteri davul-zurna eşliğinde yürüyüşle Gez Mahallesi, Hastaneler Caddesi'ni izleyerek Havuzbaşı'na getirildi.

 

 

“Atatürk’ün yaktığı hürriyet ve istiklal meşalesi hiç sönmeyecektir”

 

Havuzbaşı'nda düzenlenen törende konuşan  Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 3 Temmuz'un; vatan davasının yenilendiği, milli kudretin şahlandığı ve milletin kendi geleceğini tayin etmek için birleştiği, bütünleştiği ve tek bir vücut olmak için ilk adımı attığı günün adı olduğunu ifade etti. Sekmen, “Milli Mücadele meşalesinin Erzurum'da yakıldığı günün 105'inci yıl dönümünü gururla kutluyoruz. Bugün 3 Temmuz; milletimizi Anadolu’dan silmek isteyenlere karşı sergilenen sarsılmaz bir duruşun adı; milli mücadele azmimiz ve kararlılığımızdır. Anadolu topraklarında filizlenip kök salan ve buram buram Cumhuriyet kokan o tohumun ismidir. 19 Mayıs’ta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başlayan Kurtuluş Mücadelesi kadim şehrimizde olgunlaşmıştır. Anadolu'nun dört bir yanından düşmanla sarıldığı bir dönemde Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde yakılan Kurtuluş Meşalesi, Erzurum'da harlanmış, bu da tarihimiz açısından yeni bir başlangıcı işaret etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı hürriyet ve istiklal meşalesi Erzurum’umuzda hiç sönmeyecektir.

 

Bugün de aynı özlem ve inançla fikirlerine ve ideallerine sahip çıkmaya devam etmekteyiz. Ecdadımızın duruşunu diri tutmak vatana borcumuzdur. Kaç asır geçerse geçsin, bu milletin istiklal ve istikbaline olan bağlılığı kesinlikle değişmeyecek, zayıflamayacak ve tükenmeyecektir. Bu vesile ile Erzurumlu Hemşehrimiz, Erzurum Mebusumuz, Cumhuriyetimizin Banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk  başta olmak üzere Milli Mücadelemizden bugüne kadar vatan, millet ve mukaddesat uğruna canını veren tüm şehitlerimizi rahmet ile anıyor, gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum" diye konuştu.

 

Havuzbaşı'nda düzenlenen törene Erzurum Vali Mustafa Çiftçi, 9 Kolordu ve Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, kurum ve kuruluşların yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, STK mensupları ve vatandaşlar katıldı. Şiirlerin okunması, halk oyunu ekiplerinin gösterisinden sonra törene katılanlar  Atatürk'ün Erzurum'da kaldığı ve Milli Mücadele hazırlıklarını yürttüğü evi ziyaret etti.

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.