Gündem Haber Girişi : 25 Kasım 2022 17:53

CHP’li kadınlar mor balonlarla ‘şiddete hayır’ dedi!

CHP Erzurum İl Kadın Kolları Başkanlığı,  Havuzbaşı Kent Meydanı’nda,- ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne özel basın açıklaması gerçekleştirdi.

Erzurum Post-CHP Kadın Kolları, kadına yönelik şiddete karşı ülke genelinde eş zamanlı açıklama yaptı.

 

Erzurum Kadın Kolları İl Başkanı Gizem Yıldırım, Palandöken İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşegül Yıldız,  Yakutiye İlçe Kadın Kolları Başkanı Alime Altun ile birlikte Havuzbaşı Kent Meydanı’nda ‘ 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne özel basın açıklamamızı gerçekleştirdi.

 

‘Adalet ve Özgürlük’ için mor balonların uçurulduğu açıklamada CHP’li kadınlara CHP İl sekreteri Sinan Ovat, Parti Okulu Eğitmeni M.Mutlu Çınar,  Palandöken İlçe Başkanı Hikmet Koruk, Palandöken İlçe Gençlik Kollari Başkanı Ozan Kanat'a ve çok sayıda partilide eşlik etti.

 

 

CHP Erzurum Kadın Kolları İl Başkanı Gizem Yıldırım, yağmur altında yaptığı basın açıklamasında , “Bugün, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Dünya çapında şiddete karşı dayanışmayı yükseltme, mücadeleyi büyütme ve şiddet nedeniyle yaşamını kaybeden kadınları saygıyla anma günü. Bu nedenle örgütümüzle birlikte, 81 ilde, 973 ilçede eş zamanlı basın açıklaması yapıyoruz” dedi.

 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün tarihi sürecini anlatan Yıldırım, “Biz kadınlar dünyada ve Türkiye’de şiddet sarmalına karşı sesimizi yükseltiyoruz. “Kelebekler”in onurlu direnişine sahip çıkmaya ve mücadeleyi büyütmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

 

 

Ülkemizde yaşayan kadınların, en temel hak olan yaşam hakkı için direndiğini ifade eden Yıldırım, “AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kadın cinayetleri sistematik olarak arttı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2002 yılında 66 kadın cinayeti işlenmişken, 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kadın hayattan koparıldı. 1 Ocak 2022 ile 1 Kasım 2022 arasında ise 202’si şüpheli olmak üzere en az 482 kadın öldürüldü. Şüpheli kadın ölümü yoktur, etkin yürütülmeyen soruşturmalar vardır” dedi.

 

 

“HER KADIN BİR HAYATTIR!”

 

Ülkede yaşanan kadın cinayetlerinden örnekler veren CHP Erzurum Kadın Kolları Başkanı Yıldırım yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Bizler “Kadın cinayetlerini durdurun!” diye haykırırken, eski Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her şüpheli ölüm de kadın cinayeti değildir” demekle yetindi. Çocuğa yönelik tecavüzde “çocuğun rızası”ndan bahseden Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, öldürülen kadınlardan sadece “sayı” olarak bahsetmeye devam etti. Yetti mi? Hayır! Şimdiki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, “2021’in ilk 10 ayında 242 ve 2022’nin ilk 10 ayında 225 vaka var. 2022’de yüzde 7 bir azalış görülüyor’’ dedi. Yanık’ın açıklamasında bir de itiraf vardı: Kadın cinayetlerinin yüzde 8’i koruma kararı altında yaşanıyor. Kadınları koruyamayan, şiddeti tolere edilebilir bulan, öldürülen kadınları sadece sayı olarak nitelendiren zihniyete bir kez daha sesleniyoruz: Her kadın bir hayattır.”

 

 

“KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR!”

 

İktidarın kadını yok sayan politikalarına karşı Cumhuriyet Halk Partisi’nin kadınlara yönelik politikaların da anlatan Yıldırırm, “Bu mücadeleyi kadın erkek bir arada vereceğiz. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. İktidara geldiğimizde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız.

 

İki yıl önce İstanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini hayata geçirdik. Genel Merkezimizde bir “Alo Şiddet” hattı kurduk. “Yaşam Hak” projemiz aracılığıyla 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmeti verdik, vermeye de devam ediyoruz. İktidara geldiğimizde, yol haritamız hazır. Kadını güçlendirecek eşitlikçi politikaları derhal uygulamaya koyacağız.

 

 

Bizlere ülkemizin ve partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten kalan büyük bir mücadele mirası var. Hiçbirimiz eşitlik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.  Bugün sokaklara çıkarken, haklarımızı ve demokrasiyi savunmak için bir arada olacağız, kadın erkek hep birlikte sesimizi yükselteceğiz. Geliyor gelmekte olan!” diyerek açıklamasını noktaladı.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.