Doğal klimalı şehir Erzurum

Küresel ısınma ve beraberinde getirdiği iklim değişikliği her yıl fark edilir şekilde kendini hissettiriyor.

 

Mevsimlerin yer değiştirdiği bu doğa olayı nedeniyle ülkeler gelecekle ilgili ciddi kaygılar taşımakta ve bilim insanları yaşanması muhtemel tehlikelere karşı ülkeleri uyarmaktalar.

 

Mevsim normallerinin dışında seyreden hava sıcaklıkları ezberleri bozmakta, insanlar hazır olmadıkları bu konu karşısında çareler aramaktalar.

 

Bu değişikliğin bazı coğrafyaları olumsuz etkilemesi yanında Erzurum gibi şehirlerde de avantajlar sağlayacağı ifade edilmektedir.

 

Erzurum’da yaşayanlar olarak bu değişikliğin getirdiği farklılıkları hissettiğimizi rahatlıkça söyleyebiliriz.

 

Eski kışların hüküm sürmediği Erzurum’da, yiğitlerin bıyığını donduran o meşhur soğukları neredeyse göremiyoruz.

 

Metrelerce kar yağmıyor.Asfaltlar buz tabakalarıyla kaplanmıyor. İlkbahar ve sonbahar kavramları birbirine karışmış şekilde. Eskilerin yaptığı hesaplar dahi tutmaz oldu.

 

Temmuz ayı içerisindeyiz. Erzurumlular “ Hele, Temmuz soğukları geçsin ,yaz gelecek” diye bekleye dursunlar, Ege ve Akdeniz kıyılarında termometreler +50 dereceyi gösteriyor.

 

Medya, Çöl Sıcaklarının geleceği uyarısında bulunurken, sağlık uzmanları ,sıcaklar karşısında insanlara tavsiyelerde bulunuyorlar.

 

Klima başında serinlemeye çalışan,sıcaktan dışarı çıkamayan,yapış yapış terleyen yurdum insanının serzenişlerini duyunca, Temmuz ayında Erzurum’da yün yorgana sarılıp yatmanın keyfini yaşıyoruz.  Sivrisineğin olmadığı,nemin bunaltmadığı,sıcağın kavurmadığı,çeşmelerinden gürül gürül buz gibi suların aktığı,gece rahat ve serin bir ortamda uyuduğumuz Erzurum’da yaz mevsimini yaşarken Erzurum’un havasından ve suyundan övgü ile bahseden Evliya Çelebi’ye hak veriyoruz.

 

Tatil yapacağım diye dünyanın parasını verip sıcaktan bunalan,dışarıya adım atamayan,klima başında günlerini geçiren insanların sosyal medyadaki şikayet dolu mesajlarını okurken “Yaz mevsiminde yaşanacak yer Erzurum’dur.” demekteyiz.

 

Artık dünyada tatil anlayışı yavaş yavaş değişmekte ,insanlar deniz ve güneş keyfinin yerine dağ ve yayla turizmini tercih etmekteler.

 

Köylere kaçış, hobi bahçelerine talep,doğayla baş başa kalma arzusu,karavan turizmi bu arayışların günümüzdeki örnekleridir.

 

2000 m rakımı, serin yayla havası,doğal ve kültürel zenginlikleri ile Erzurum yaz ve kış turizmi açısından önemli imkanlara sahiptir.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.