Kültür-Sanat Haber Girişi : 17 Mayıs 2024 22:10

Doğu Anadolu 6.Erzurum Kitap Fuarı açıldı

Doğu Anadolu 6.Erzurum Kitap Fuarı açıldı
Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği 'Doğu Anadolu Kitap Fuarı'  kitap dostlarına bu yıl altıncı  kez kapılarını açtı. 

Erzurum Post-Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği 'Doğu Anadolu Kitap Fuarı'  bu yıl altıncı  kez kapılarını açtı.  İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan’ın da katıldığı açılışta Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, bir zamanlar çadırlarda düzenlenen fuarın artık modern alanlarda gerçekleştirildiğini belirtti.

 

 

Başkan Sekmen, "Bilindiği gibi 2014 yılından başlayarak; Havuzbaşı Kent Meydanı’nda Erzurum’un ilgisine sunduğumuz Kitap Fuarı’nı, geleneksel bir hale getirerek 10 yılda modern bir fuarcılık konseptiyle gerçekleştiriyoruz... Büyükşehir Belediyemizin prestij yatırımlarından birisi olan ve Dünya Liderimizin adını taşıyan Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’miz sayesinde Erzurum artık fuar turizminde de iddialı bir kent haline geldi” dedi.

 

 

“YASAK YOK,130 YAYINEVİ VE 50 YAZAR KATILACAK..”

 

Bazı yayınevleri va yazarlara getirilen yasaklarala gündeme gelen Doğu Anadolu Erzurum 6. Kitap Fuarı hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen, “ Doğu Anadolu Erzurum 6. Kitap Fuarı’mıza bu sene 130 yayınevi ve 50’nin üzerinde yazar katılacak. 9 gün boyunca Erzurum başta olmak üzere bölgemizin diğer illerinden buraya akın edecek olan kitap dostları, şehrimize farklı bir ahenk ve renk de katmış olacak. Fuar süresince toplu ulaşım araçlarımızla ücretsiz seferler düzenlenecek ve yediden yetmişe herkesin bu kültür buluşmasından mutlaka istifade etmesi sağlanacak. Çünkü hepimiz biliyoruz ki; gelişmiş bir toplum olmanın yolu okumaktan geçiyor. Fuarımız ağırlıklı olarak kültür yayınlarından oluşacak. Kitap fuarımız süresince her gün söyleşi, panel, kültürel etkinlikler, imza günü, sinema kuşağı, aşıklık geleneği, türkülü hikayeler gibi etkinlikler olacak. Fuarımıza katılacak yayın evlerimizle okurlarımızı yaklaşık 165 bin kitap çeşidi ile buluşturacağız” dedi.

 

 

Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi de, öğrenci ve gençlerin kitap ve yazarlarla buluşmasının son derece kıymetli olduğunu ifade etti. Vali Çiftçi, “Teknoloji, internet ve bilgi dolaşım hızı hayatımızın her aşamasında etkilidir. Toplumların yaşam kalitelerini artırma hedefiyle teknolojiye, bilime eskisinden daha çok yatırım yapıldı. Okumak, insanın kişisel gelişimini sağlar. Düşünce yapısını ve hayal gücünü geliştirir, sözcük dağarcığını artırır, insana bilgi ve birikim sağlar. İnsan, öğrenmek üzere yaratılmış bir varlıktır” diye konuştu.

 

 

“ERZURUM’DA OLMAKTAN AYRI BİR BAHTİYARLIK DUYUYORUZ”

 

İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan da, “Anadolu'daki varlığımız sadece kılıçla olmadı, Anadolu'daki varlığımız kılıcıyla, âlimiyle, zanaatkârlarımızla, mimarimizle bu topraklarda kalıcı olduk. Bu milletin dönüp arkaya baktığımızda ilim ve sanatı, savaştaki zaferleri ve destanlarından daha çoktur. Nene hatunlarla, Kara Fatmalarla, Kazım Karabekirlerle savaşta destan yazan İbrahim Hakkı Hazretleri, Hasan Basri Hazretleriyle ve içinde barındırdığı bir çok alim ve ilim erbabı ile buraya geldi. O yüzden Erzurum'da olmaktan ayrı bir bahtiyarlık duyuyoruz. Her kitap, kıymetli medeniyetimize atılan bir imzadır” diye konuştu.

 

 

"DÜN BİR KARAR ÇIKTI... SOKAĞIMIZI YAKAN,  50'DEN FAZLA İNSANIMIZI ÖLDÜREN KİŞİLERE HAK ETTİKLERİ CEZA VERİLDİ"

 

Türkiye'de saha hâkimiyetinin devletin dışında hiçbir güce ait olmadığını belirten Turan, "Terörün bittiği bir dönemi yaşıyoruz. Bunlar çok kıymetli adımlar. Terörle mücadele bütün toplumun, bütün partilerin, sivil toplumların aynı derece mücadele etmesi gereken en son alanımız. Dün bir karar çıktı, sokağımızı yakan, 50'den fazla insanımızı öldüren kişilere mahkeme nezdinde hak ettikleri ceza verildi. Ben size çıkın sokağa desem bunun bedeli olmaz mı? Hiç kimsenin başkasının malına zarar verme hakkı yoktur. Yargı bu konuda gerekli adımları atmıştır, atmaya devam edecektir. Sosyal medyanın en güçlü olduğu ve gençlerimizin adeta kopmadığı bir imkândan, zamandan alıp kitapla, esasla buluşturuyoruz. İlk emri ‘Oku’ olan bu medeniyetin tam karşılığını icra etmeye çalışıyoruz. O yüzden yayınevleriyle, öğrencilerle buluşmaktan onur duyuyoruz. Başta Mehmet Sekmen Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

 

 

Konuşmaların ardından protokol üyelerince fuarın açılışı yapıldı, ardından stantlar gezildi.  İçişleri Bakan Yardımcısı Turhan, daha sonra Turkuaz Yayınevi’nden çıkan ‘Durup Düşününce’ isimli kitabını imzaladı.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.