Er-Vak’lı akademisyen kadınlar Ankara’da Cumhuriyet’i anlattı

Erzurum Post-Erzurum Kalkınma Vakfı, 27’nci Sultan Sekisi toplantısı ile Ankara’ya çıkarma yaptı. Başkentte, Cumhuriyet’in 100’üncü yıl kutlama etkinliklerine katılan Er-Vak heyetindeki 6 kadın akademisyenin ‘Cumhuriyetin kazanımları’ konulu paneli büyük ilgi topladı. Kadın akademisyenler ayakta alkışlandı.

 

 

ERZURUM’DAN ÇANKAYA’YA

 

‘Cumhuriyet’in Erzurum’a kazandırdıkları’ konulu panelin ilkini 20 Ekim Cuma günü Erzurum Kongresi’nin yapıldığı tarihi binada gerçekleştiren  Atattürk Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan 6 profesörden oluşan kadın akademisyenler Ankara’da Çankaya Belediyesi’ne ait salonu da tıka basa doldurdu. Cumhuriyet sayesinde erkekler gibi eşit haklara sahip olma hakkını elde eden kadınlar, her fırsatta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e şükranlarını sundular.

 

 

ERZURUM’U ANKARA’YA TAŞIDILAR

 

Dr. Hilal Kübra Sağlam’ın organizasyon sorumlusu olduğu panel, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Sinevizyon gösterisinin ardından açılış konuşmasını yapan Er-Vak Başkanı Erdal Güzel, Erzurum’u Cumhuriyet’in 100. Yılında Ankara’ya taşıdıklarını bildirdi. Etkinliğe katılan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Kamil Aydın da Erzurum’dan gelen konuklara ‘hoşgeldiniz’ dedi ve kutladı.

 

 

6 KADIN PROFESÖRDEN 6 BAŞLIKTA CUMHURİYET

 

Paneli yöneten Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Leyla Sağlam, ilk olarak sözü Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi’nden Prof. Dr. Betül Aslan’a verdi. Prof.Dr. Betül Aslan, Erzurum’dan Cumhuriyet’e giden yolun tarihsel sürecini anlattı.  Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Prof.Dr. Dilşad Güzel, Cumhuriyet döneminde Erzurum ekonomisini, Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Prof.Dr. Nilüfer Sabuncuoğlu Çoban da Erzurum’da Cumhuriyet döneminde tarım ve hayvancılığı, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Zülal Bozkurt Erzurum’da Cumhuriyet dönemi sağlık hizmetlerini, Atatürk Üniversitesi’nden Prof.Dr. Gülhan Atnur, Erzurum’da Cumhuriyet döneminde eğitim ve öğretimi anlattı. Salonu dolduranlar, akademisyenleri ayakta alkışladı.

 

 

Plaket takdiminden sonra Başkan  Erdal Güzel, etkinliğe destek veren ESAV Başkanı Veysel Karani Aksungur’a, Ankara Erzurum Dernekleri Federasyon Başkanı Murat Çatakçı’ya, Ankara Erzurumlular Vakfı  Başkanı Süreyya Güngör’e, Kocaeli Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Ahmet Önal’a,  Erzurum Milletvekili Kamil Aydın'a Er- Vak olarak teşekkür etti.

 

 

“EMANETİNE SAHİP OLDUĞUMUZU GÖSTERMEK İSTEDİK”

 

29 Ekim günü de Erzurumlular olarak Aıtkabir'deki törenlere katıldıklarına dikkati çeken Erdal Güzel şunları söyledi: "Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. Yılında Anıtkabir’deydik. Sözde değil özde Cumhuriyet’e bağlı olan Erzurumlularla,dadaşlarımızla mahşeri kalabalığın arasında hemşehrimiz, milletvekilimiz, Sarı Paşamız Mustafa Kemal’in emanetine sahip olduğumuzu göstermek istedik.

 

 

İnanılmaz bir coşku ve katılım vardı. Yaşlısından gencine, başörtülüsünden modern giyeninden, köylüsünden kentlisinden tüm Türkiye ordaydı. Bu manzarayı görünce Cumhuriyetin sağlam temeller üzerinde yükseldiğine şahit olduk . Taşkınlık yoktu. Metanet ve gurur vardı.  Oluk oluk Anıtkabir’e koşanların büyük kısmının gençlerden olması güven vericiydi. Milyonların katıldığı bu manzara Türk halkının Cumhuriyet rejmine sahip çıktığının göstergesiydi. Egemenliğin kayıtsız şartsız millete teslim edildiği Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kalacaktır . Kutlu olsun” dedi.

 

 

Fotoğraflar: Cem BAKIRCI /ANKARA

 

 

 

 • 9 / 1 Er-Vak’lı akademisyen kadınlar Ankara’da Cumhuriyet’i anlattı 0

 • 9 / 2 Er-Vak’lı akademisyen kadınlar Ankara’da Cumhuriyet’i anlattı 1

 • 9 / 3 Er-Vak’lı akademisyen kadınlar Ankara’da Cumhuriyet’i anlattı 2

 • 9 / 4 Er-Vak’lı akademisyen kadınlar Ankara’da Cumhuriyet’i anlattı 3

 • 9 / 5 Er-Vak’lı akademisyen kadınlar Ankara’da Cumhuriyet’i anlattı 4

 • 9 / 6 Er-Vak’lı akademisyen kadınlar Ankara’da Cumhuriyet’i anlattı 5

 • 9 / 7 Er-Vak’lı akademisyen kadınlar Ankara’da Cumhuriyet’i anlattı 6

 • 9 / 8 Er-Vak’lı akademisyen kadınlar Ankara’da Cumhuriyet’i anlattı 7

 • 9 / 9 Er-Vak’lı akademisyen kadınlar Ankara’da Cumhuriyet’i anlattı 8

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
MorSektor