Erzurum Haber Girişi : 09 Kasım 2023 16:01

Erzurum Aziziye kahramanları dualarla anıldı

Erzurum Aziziye kahramanları dualarla anıldı
Erzurum’da 146 yıl önce Osmanlı-Rus Savaşı'nın yaşandığı Aziziye Tabyaları'nda anma töreni düzenlendi.  Ayaz Paşa Camii'nden sala okunmasıyla başlayan anma programı, Aziziye Tabyası’nda devam etti.

Erzurum Post-146 yıl önce Osmanlı-Rus Savaşı'nın yaşandığı Aziziye Tabyaları'nda, anma töreni düzenlendi.

 


 

Tarihte "93 Harbi" olarak anılan, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nın en çetin muharebelerinin yaşandığı ve düşmek üzereyken ellerindeki balta, kazma, kürek ve nacaklarla savaş meydanına koşan halkın desteğiyle düşmanın yenildiği Topdağı'ndaki Aziziye Tabyaları'nda, Erzurum Valiliği ve Büyükşehir Belediyesince anma etkinliği organize edildi.

 

 

Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Daha sonra programda Bayrak şiirinin okunması, toplanma amacının tarihsel ifadesi, Sultan II. Abdülhamit'in fermanının okunması, Sultan II. Abdülhamit'in Erzurum halkına teşekkür yazısı, Bekir Sıtkı Erdoğan'ın "Erzurum Tabyalarında" şiirinin okunması, "Nene Hatun" temsili canlandırma, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve duanın ardından, protokol ve vatandaşlar Nene Hatun'un kabrini ziyaret etti.

 

 


Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, tarihten ders alınması ve özellikle gençlere iyi anlatılması gerektiğini belirterek, "146 yıl önceki Aziziye efsanesini bugün törenlerini kutluyoruz. Ve buradan tüm halkımıza, gençlere sesleniyoruz. Bu vatan böyle kurtuldu. Böyle bize emanet edildi. Hep birlikte sahip çıkalım" dedi. Anma törenine katılan Nene Hatun’un torunu Güner Yamanlı (78), onunla birlikte yaşamış olmanın gururunu her zaman hissettiğini anlatırken, "Nur içinde yatsın. Her yıl anılması ve hatırlanması bizleri mutlu ediyor" diye konuştu.

 

 

Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi ise yaptığı konuşmada  “146 yıl önce kutlu ecdadımızın aklı, ahlakı ve cesareti karşısında tutunamayan Rus askerinin geri püskürtüldüğü Aziziye Destanı, ülkenin birliğine önemli bir kilit noktası teşkil etmiştir” dedi.

 


Vali Çiftçi: “Kahraman ecdadımızın anısını yâd etmek için düzenlenen bu programa olan teveccüh, 1877 yılından bugünlere Erzurum’da bu kutlu ruhun hala diri olduğunu göstermektedir” diye konuştu.
 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.