Erzurum Haber Girişi : 29 Ekim 2022 15:05

Erzurum’da 29 Ekim Cumhuriye Bayramı coşkusu

Cumhuriyet Bayramı’nın 99’uncu yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Erzurum’da da coşku ile kutlandı. Hastaneler Caddesi’nde düzenlenen törende konuşan  Vali Memiş, Türk milletinin karakterine en uygun yönetim biçiminin Cumhuriyet olduğunu söyledi.
Erzurum’da 29 Ekim Cumhuriye Bayramı coşkusu

Erzurum Post-29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Erzurum’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Makamında  Vali Memiş’in tebrikleri kabul etmesiyle başlayan program, Hastaneler Caddesi’nde düzenlenen coşkulu kutlama töreniyle devam etti.

 

Tören, Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve 9’uncu Kolordu Komutan Vekili Tuğgeneral Berat Acar’ın vatandaşları selamlamasıyla başladı.

 

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı okundu. Öğrenciler tarafından seslendirilen şiirler töreni izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Büyükşehir Belediyesi Mehteran ekibi ve 9’uncu Kolordu Komutanlığı Bando ekiplerinin hazırladığı gösteriler ise vatandaşlardan büyük alkış aldı.

 

 

Tören sırasında günün anlam ve önemini belirten bir konuşma  yapan Vali Memiş, Türk Milletinin Kurtuluş Savaşı’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasında bir varlık yokluk mücadelesine girdiğini belirttti. Vali Okay Mrmiş, “Milletimiz, düşmanı geldiği gibi göndermeyi ve düşmanı yurda adım attığı yerden denize dökmeyi bilmiştir” dedi.

 

 

“TÜRK MİLLETİNİN KARAKTERİNE EN UYGUN YÖNETİM BİÇİMİ CUMHURİYETTİR”

 

"Erzurum Kongresi, Millî Mücadele’mizin yönünü şekillendirmiştir” diyerek konuşmasını sürdüren  Vali Memiş, şunları söyledi: “Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazandığımız emsalsiz zaferin en ihtişamlı eseridir. Cumhuriyet’imizin ilanından bugüne geçen bir asırda görülmüştür ki büyük Türk milletinin karakterine en uygun yönetim biçimi cumhuriyettir. Milletimiz, Cumhuriyet sayesinde devlet idaresinde söz sahibi olmuş; demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinin çatısı altında din, dil, ırk, cinsiyet ve inanç farkı olmaksızın yaşamanın ayrıcalığına ulaşmıştır. Diğer yandan egemenliği kayıtsız şartsız millette veren Cumhuriyet, çağdaş dünyada hak ettiğimiz yeri almamızı da sağlamıştır. Binlerce yıllık birikime sahip bir medeniyetin vârisi olan milletimiz, Cumhuriyet ile ilimde, fende, ekonomide büyük bir gelişme kaydetmiş; bugün dünyanın büyük devletleriyle yarışmaya başlamıştır.”

 

 

“MUASIR MEDENİYET SEVİYESİNİN ÜSTÜNE ÇIKMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

 

Cumhuriyetin ilanıyla ülkede her alanda büyük atılım yaşandığını anlatan Erzurum Valisi Okay  Memiş, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize ülkü olarak sunduğu muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmak, ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz. 1071’de adım attığımız, yurt tuttuğumuz Anadolu topraklarından bizi atıp varlığımıza son vermek için 15 Temmuz 2016’da olduğu gibi hep üstümüze gelmişlerdir. Şimdilerde ise kahraman ordumuz, güney sınırımızda oluşturulmak istenen terör koridorunu Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı, Pençe-Kilit Operasyonlarıyla yok etmektedir. Kahraman ordumuz, nöbetini mavi vatanda da tutmakta; düşmana, verilecek tek karış toprağımızın, tek damla suyumuzun olmadığını duyurmaktadır” diye konuştu.

 

 

“VATANA ÇATISINDAN BAKTIĞIMIZ ERZURUM’DAN TEKRAREN İLAN EDİYORUZ”

 

Türkiye’nin başarısının dünyadaki mazlum ve mağdurların yüreklerindeki umutları beslediğini ifade eden Memiş, en açık kanıtının ise Azerbaycan’a 2020 yılındaki Karabağ Zaferi esnasında verilen destek olduğunu kaydetti.

 

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Cumhuriyet’i genç nesillere emanet ettiğini vurgulayan Vali Memiş, “Bu emaneti yaşatmak, yüceltmek ve bu emanetin ebediyete kadar varlığını devam ettirmek azminde ve kararında olduğumuzu vatana çatısından baktığımız Erzurum’dan tekraren ilan ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet’imizin temellerinin atıldığı kadim şehrimiz Erzurum’dan aziz milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı bir kez daha kutluyor, hepinizi en kalbî duygularımla selamlıyorum” dedi.

 

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerine, Vali Okay Memiş, Milletvekili İbrahim Aydemir, il protokolü ve vatandaşlar katıldı. Halk oyunları ekiplerinin farklı yörelerden gösteriler sergilediği kutlama programı, geçit töreni ile son buldu.

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.