Erzurum Haber Girişi : 17 Ocak 2023 17:04

Erzurum’da kar yok ama Palandöken'de kayak var

Yeterli derecede kar yağmayan Erzurm’da Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezlerinin pistleri suni karlama sitemleri ile hazırlandı. Erzurum Valisi Okay Memiş, Konaklı'da sporcu ve Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri ile birlikte kayak yaptı.
Erzurum’da kar yok ama Palandöken'de kayak var

Erzurum Post-Türkiye genelinde yeterli kar yağışının olmaması kayak merkezlerinde büyük sorun oluşturuken Erzurum, bu sıkıntıyı suni karlama sistemleri ile aştı. 2011 yılında Dünya Üniveritelerarası Kış Oyunlarına ev sahipliği yapan Erzurum’da bulunan suni karlama sistemleri çalıştırılarak Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezleri uluslararası standarlarda kayak yapmaya hazır hale getirildi.

 

 

"3-4 METRE KAR VARMIŞ GİBİ KAYAK YAPMAK MÜMKÜN"

 

Konaklı'da sporcu ve Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleriyle kayak yapan Erzurum Valisi Okay Memiş, "Bu sene ülke genelinde yeterli kar yağışı alamadık. Sadece kayak merkezlerinde değil tarım açısından da yeterli olmayan bir yağışla karşı karşıyayız. İnşallah ilerleyen günlerde bol kar yağışı bekliyoruz. Doğada kar olmamakla birlikte kayak merkezlerimizde suni karlama olduğu için adeta 3-4 metre kar varmış gibi kayak yapmak mümkün" dedi.

 

 

Memiş, Palandöken ve Konaklı’da pistlerin uluslararası standartlara uygun olduğunu ifade ederek "Burada 8 pistimiz var ve 3'ü Uluslararası Kayak Federasyonunun onayladığı yarışların yapıldığı bir merkez. Bu hafta yaklaşık 500 kayakçıyı ağırladık. Evet, doğada yeteri kadar kar yok ancak pistlerimizde kayak yapılabiliyor. Ben denedim muhteşemdi" diye konuştu.

 

 

"TÜM KAYAKSEVERLERİ ERZURUM’A BEKLİYORUZ"

 

Vali Memiş, Erzurum kent ve kayak merkezlerinde bulunan otellerin yatak kapasitelerinin arttığını de anlatarak şunları söyledi: "Kentimizdeki yatak kapasitesini4 yıl içerisinde 8 binden 12 bine çıkardık. Kentte 4 tane daha 5 yıldız standartlarında otel zinciri açıldı. Dağda ekstra 2 bin yatak kapasitesi var. Palandöken ve Konaklı gibi yüksek standartlara tesis bulunur mu bilmiyorum. Diğer kayak merkezlerimizi de çok beğeniyoruz onların da iyi hizmet verdiğine inanıyoruz. Onlarla tatlı bir rekabet içindeyiz. Bütün amacımız kış turizminden en iyi şekilde faydalanmak. Palandöken ve Konaklı'da toplamda yaklaşık 90 kilometreye yakın pist uzunluğumuz var. Bu uzunluklar gerçekten dünya standartlarında. Çok iyi kayak bilenlerin sıkılmadan en az bir hafta istediği kadar kayak yapabileceği bir merkez burası. Bütün kayakçıları Erzurum'a bekliyoruz."

 

 

Vali Memiş, yaptığı açıklamaların ardından Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, Erzurum Kayak Kulübü Başkanı Atakan Alaftargil, kayakçılar ve JAK ekibiyle kayak yaptı.

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.