Ekonomi Haber Girişi : 20 Ocak 2021 23:28

Erzurum'da zemin kaydı, üretim durdu!

Erzurum 2. Organize Sanayi bölgesinde 2 tekstil firması üretime ara verirken yüzlerce çalışan izne çıkarıldı. Daha 2 yıllık binalarda oluşan çatlaklar, fabrika kapatırken gözler yüklenici firmaya çevrildi.

Erzurum Post-Erzurum çevre yolu üzerindeki 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Tekstilken’te iki fabrika binasında zeminin kaymasından oluşan hasar nedeniyle üretim durdu.

 

Pusula Gazetesi'nden Sevda Güneş İncesu'nun haberine göre geçtiğimiz yılın Ekim ayında Sanayii ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açılışı yapılan 2. Organize Sanayi Bölgesinde iki fabrika geçici olarak boşaltıldı. Zemininde çökme olan fabrikalar üretimine ara verirken 600’e yakın işçi süresiz izne çıkarıldı. 4 kez zemin etüdü yapılan fabrika binalarının yapıldığı bölgede dolgu zemin kullanıldığının anlaşılması üzerine bu kez güçlendirme çalışması başlatıldı.

 

 

Devlet zarara uğramadı

 

Aynı zamanda 2. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı olan Erzurum Valisi Okay Memiş, iki fabrikada sıkıntı olduğunu doğruladı ve hemen müdahale edildiğini söyledi. Vali Memiş, “ Biz şu anda suçlu aramıyoruz, o sonranın işi. Bölgede Türkiye’nin sayılı firmalarından biri çalışma yapıyor. Aynı zamanda yüklenici firma, zemini güçlendirme çalışmalarına başladı. Bir ay gibi kısa zamanda fore kazık sistemi ile zeminin güçlendirilip fabrikalarımızın tekrar üretime başlayacağını ümit ediyorum. Kimsenin endişesi olmasın, burada devletin zarara uğraması mümkün değil. Çünkü henüz kati teslim alımı yapılmamıştır. Neticede teknik bir konu, bu nedende mühendislerin hazırlayacağı rapor bize ışık tutacak. Kimin ne hatası varsa bunun da bir bedeli elbet olur” dedi.

 

 

İşçiler mağdur edilmeyecek

 

Üretimine zorunlu olarak ara veren tekstil fabrikasında çalışan işçilerin mağdur edilmeyeceğini ifade eden Vali Memiş, “ Aylık maaşları İŞ –KUR tarafından ödenecek. Kısa sürede çalışmalar tamamlanınca tüm personel eksiksiz iş başı yapacaklar. Bu yılın ortalarında 2. Organize Sanayi Bölgesinde istihdam sayımız 2 binlere kadar çıkacak. 6 ayrı firma tahsis bekliyor. En kısa sürede sıkıntıları aşmış olacağız” diye konuştu.

 

Tek kuruş talep etmeyeceğim

 

Pusula Gazetesi’ne konuşan yüklenici firma sahibi Olgun Gür ise binalarda yaşanan olumsuzların sebebini yeraltı sularına bağladı. Gür, “ bizim yaptığımız çalışmada gördük ki yeraltı sularında meydana gelen hareketlik dolgu zeminini etkilemiş. Güçlendirme çalışmasına hemen başladık. Kısa sürede tamamlayıp teslim edeceğiz. Benim devletten tek kuruş talebim olmayacak” ifadelerini kullandı.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.