Erzurum Haber Girişi : 12 Mart 2024 14:39

Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 106. yıl dönümü

Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 106. yıl dönümü
Erzurum’un Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunun 106. yılı törenlerle kutlanıyor.
Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 106. yıl dönümü

Erzurum Post- Enes Tanas ve Mustafa Aydın’ın haberi- Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 106. yılı törenlerle kutlanıyor. Havuzbaşı Kent Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan törenlere  AK Parti Erzurum Milletvekili Mehmet Emin Öz, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Metin Düz, İl Emniyet Müdürü Kadir Yırtar, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, kurum müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

 

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet  Sekmen, 12 Mart 1918’de  Erzurum'un karanlıkdan aydınlığa çıktığını belirtti.

 

 

Başkan Sekmen, "Bugün dadaşların şahlandığı ve ordu millet bütünleşmesinin en iyi örneklerini sergileyerek zulme, esarete ve yok olmaya karşı koydukları günün yıl dönümü. Yine bugün vatanımıza göz diken, el uzatan tüm düşmanların, hainlerin ve zalimlerin bu mukaddes beldeden silinip süpürüldüğü, kovulduğu günün yıl dönümüdür" diye konuştu.

 

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen şunları söyledi:

"Sarıkamış felaketinden sonra 16 Şubat 1916'da Rus işgaline uğrayan bu tarihi şehir, 2 yıldan fazla süre hilalin mübarek gölgesinden uzakta harap ve bitap düşerek kederli bir hayat yaşadı. Bu elem dolu günler tarih sayfalarına Erzurum'un kara günleri olarak geçmiştir. Rus işgali esnasında gizlice yapılan katliamlar, Rusların çekilmesiyle kitlesel bir hal almış ve 3 ay Ermeni idaresinde olan şehrimiz tarihte eşine rastlanmayan bir mezalime ve Müslüman-Türk soykırımına maruz kalmıştır. 1914-1918'de Ermeni çeteleri Erzurum ve çevresinde Müslüman-Türk  soykırımı yapmış ve  3 ayda yaklaşık 50 bin insanı öldürmüştür.”

 

 

Daha sonra törenlere katılan öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okudu, Mehter Takımı ve halk oyunları ekibinin gösteriler düzenledi.

 

 

Vali Çiftçi ve  törenlere katılan  protokolü Kars Kapı Şehitliğini  de ziyaret ederek dua okudu ve mezarlara karanfil bıraktı.

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.