Siyaset Haber Girişi : 10 Kasım 2023 22:49

Erzurum'un önceki milletvekillerinden İsmail Köse vefat etti

Erzurum Doğru Yol Partisi (DYP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) eski milletvekillerinden İsmail Köse, vefat etti. Köse yarın ikindi namazını müteakip İstanbul Büyükçekmece Karaağaç Camii’nden son yolculuğuna uğurlanacak.

Erzurum Post- Erzurum'da bir dönem Doğru Yol Partisi (DYP) ve bir dönemlerde ise Milliyetçi Hareket Partisi'nde (MHP)karar  verici ve belirleyici olan Türkiye sağ siyasetinin önemli figürlerinden İsmail Köse, vefat etti. Köse yarın ikindi namazını müteakip İstanbul Büyükçekmece Karaağaç Camii’nden son yolculuğuna uğurlanacak.

 

Erzurum’un önemli simalarından olan DYP ve MHP eski milletvekillerinden İsmail Köse İstanbul’da vefat etti. Köse’nin cenazesi yarın ikindi namazına müteakip Büyükçekmece Karaağaç Camii’nden kaldırılacak.

 

İsmail Köse kimdir?

 

Erzurum'da 1941 yılında dünyaya gelen İsmail Köse, İstanbul Hukuk Fakültesini bitirip maiyet memuru oldu. 

 

1970’li yılların ikinci yarısında, Erzurum ve Malatya İl Emniyet Müdürlüklerinde bulundu. 

12 Eylül 1980 ihtilali sonrası, parlamenter sisteme geçiş sürecinde, Doğru Yol Partisi (DYP) kurucuları arasında yer aldı. Bu partiden 18-19 ve 20. dönemlerde Erzurum milletvekili seçildi. Genel Başkan Yardımcılıklarında bulundu, TBMM'de İçişleri Komisyonu Başkanlığını sürdürdü.

 

Kurucusu olduğu DYP’den 1997'de istifa edip “Bundan böyle siyaset mücadelemin kalp merkezinde davamızın adresindeyim” diyerek MHP’ye giren İsmail Köse, bu partiden de 21'inci dönem Erzurum milletvekili seçildi. 

 


3 kasım 2002 seçimlerine kadar MHP'nin aralıksız Grup Başkan Vekillliğini yaptı. Hukuk Fakültesi öğrenciliğinde MTTB’nin milliyetçi ülkücü mücadele kanadının önderlerinden olan Köse, siyasete nokta koyduktan sonra önce İzmir’de, son yıllarında ise İstanbul'da yaşadı. Kendi gibi İstanbul Hukuk Fakültesi mezunu olan Meral Köse ile evliydi. Renkli kişiliği olan İsmail Köse, MTTB yıllarında Erzurum ve Kars/ Kafkas yöresi folkloruna hakimiyeti ile de bilinirdi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.