Erzurum ve Kırmızı Kedi!

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, 17 Mayıs’ta  6. Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı’nı düzenleyecek. Ancak fuarda Merdan YanardağBarış PehlivanBarış Terkoğlu, Murat Ağırel, Timur Soykan ve bizim İsmail Saymaz gibi pek çok gazeteci-yazarın kitabını yayımlandığı için ‘Kırmızı Kedi Yayınevi’nin standı yasaklanmış.

 

Sosyal medyada başta İsmail, olmak üzere herkes kıyamet koparıyor... Sapına ve sonuna kadar haklılar! 

 

 

İsmail gardaş, mesele “Kedi neden Kırmızı?”

 

Gardaş, seninde bildiğin gibi şehrimiz çok enteldir. Lakin bu entel tarafımızı hepimiz birden göstermeyiz.

 

“Ola başımıza alim kesildin!” tepkisiyle birbirimizi tevazuya davet ederiz. Ve “vış, sene mi galdi. Akıl verirsen...” diyerekten, şımışka (ay çekirdeği) yiyerek meydanı akıl verenlere, vış çekemediklerimize bırakırız.

 

Entel şehrin entelce işlerini bilenler vardır elbet!

 

Öyle  yıllarca dirsek çürüttün. Öyle uzman oldun. Öyle emek verdin, araştırdın. Öyle kitap yazdın. Öyle yazdıklarını herkes okudu, beğendi… Erzurum’a da yolun düştü. Kitap fuarına katılacaksın… Orada bir dur. Bak sana diyirem İsmail... Arkadaşlarına da dediklerimi aynen de gardaş!

 

Bu entel şehrin entel işlerine bakanları kötüleyip durma. Gardaş mesele yazdıklarınız, kitaplarınız değil. Mesele, sen bu fuarı düzenleyenlerden akıllı deyilsen.  Onlar senden entel. Ama çeşitleriniz farklı. Artık idare edeceksen.

 

Şimdi İsmail gardaş!

 

Sana meselenin aslını ben anlatayım.

Bir kere; Mehmet Sekmen senin Pazaryolu’ndan köylün, uşağlığından beri tanırsız birbirinizi.. Fuarı aradı. İsmail’in ve arkadaşlarının kitaplarını raflara koymayın dedi. Bu mesele mümkün değil.

 

Sekmen, etrafına en entel olanları seçmiştir. Kendisinin aramasına gerek yoktur. Ha bir de uğraşmaz kitapla, yazarla. Kendisi yok. Allah var!

 

Ama bu “farklı çeşit entel” gardaşlarımız var ya. Onlar, aramış, demiştir fuarcılara. İsmail’in  ve arkadaşlarının kitaplarını koymayın diye. Ama senin zannettiğin gibi değil. Yani senin ve arkadaşlarının yazdıklarından gocunmuşlardır.

 

Nasıl gocunmasınlar!

Gocunurlar  İsmail...

 

Bunlar herkesten önce sizin kitapları okumuşlar ki haberleri olmuş. Demek ki bu entel gardaşlar, sizin sıkı takipçileriniz!

 

Ama entel olsalar da türleri farklı bu gardaşlarımızın. Kafaları da farklı çalışıyor. Al bunları, koy Paris belediyesinde işe... Hemen uyum sağlarlar. O kadar enteller!

 

Bunların meselesi ne o zaman?

Bu;  “Kırmızı – Kedi” meselesi.

 

Yav gardaş. Kedi kırmızı olmaz. Bu düpedüz yalan. Gri olur. Beyaz olur. Siyah olur. Sarı olur. Hadi alaca olur... Ama kedi kırmızı olmaz!

 

Kedi fare kovalar ya... Bu farelerde sizden kaçıyor işte...

 

Dadaş dediğin de dürüst olur.  Entel doğar zaten. Sen de dadaşsın, arkadaşlarına anlat. Gardaş, kedi kırmızı olmaz.  

İnat etmeyin da... !

 

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Mavi Yıldırım 14 Mayıs 2024 12:25

  Korktukları renkler değil kararmış zihinler olmalıdır

 • muzaffer taşyürek 14 Mayıs 2024 09:49

  bu entelller kimler kitap fuarıı organizasyonunda kimler var

 • ahmet emin 14 Mayıs 2024 09:48

  yaptıkları yolsuzluklar açığa çıkacak diye korkuyorlar.

 • Ali er 14 Mayıs 2024 07:29

  Kitap düşmanlığı ülkenin sonu demektir. Kitaptan korkmak açığı olmak demektir. Bir korkunuz yaranız var demektir.

 • YILMAZ ÇALIŞKAN 14 Mayıs 2024 04:21

  TEŞEKKÜRLER ORHAN BEYE

 • Muhlis Vural 14 Mayıs 2024 00:06

  Kalemine sağlık gurban. ..