Sağlık Düzenleme Tarihi : 23 Eylül 2022 11:00 Haber Girişi : 23 Eylül 2022 12:06

Sağlık Bakım Müdüründen şok sözler: Bu hemşireleri çalıştırın, kırbaçlayın!

Horasan Devlet Hastanesi Başhemşiresi Rahime Öztürk Yer’in acil servisteki hemşireleri kastederek görevli doktora; “Bu hemşireleri çalıştırın, kırbaçlayın” dediği iddiaları üzerine Sağlık Müdürlüğü soruşturma başlattı.

Erzurum Post- Horasan Devlet Hastanesi’nde hemşirelere mobbing uygulandığı iddia edildi. Yargıya taşınan konuya Türk Sağlık Sen Erzurum Şubesi de müdahil oldu.

 

 

İddiaya göre; Horasan Devlet Hastanesi’nde Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Rahime Öztürk Yer, acil serviste hemşirelerini kastederek görevli doktora, “Çalıştırmıyor musunuz bu hemşireleri? Çalıştırın, kırbaçlayın” dedi. Acil serviste bulunan hasta ve yakınlarının da şahit olduğu olay sonrası, hemşireler neye uğradıklarını şaşırdı.

 

Yaşanan olayıyla ilgili hastanede tutanak tutulurken, mobbinge uğrayan Hemşire Gürkan Ekici, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Rahime Öztürk Yer hakkında savcılığa şikâyette bulundu.

 

"SÜRECİ TİTİZLİKLE TAKİP EDİYORUZ, BU SÖZÜ KABUL ETMEDİK ETMEYİZ"

 

Olayı yakından takip ettiklerini söyleyen Türk Sağlık-Sen Erzurum Şube Başkanı Faruk Bulut, “Erzurum Horasan Devlet Hastanesi Bakım Hizmetleri Müdürü’nün ‘Çalıştırmıyor musunuz bu hemşireleri çalıştırın. Kırbaçlayın” şeklindeki hakaret içeren sözlerinin tarafımıza iletilmesiyle Türk Sağlık-Sen Erzurum Şubesi olarak Horasan ilçemize gittik. Avukatımızın da hazır bulunduğu ziyarette bu muameleye maruz bırakılan arkadaşlarımız ile görüşüp söz konusu şahıs ile ilgili de gereğini yaparak idari ve hukuki sürecin başlaması için, idari mercilere gerekli girişimlerde bulunduk. Bu kişi hakkında soruşturma başlatıldığı bilgisi tarafımıza iletilmiştir. Süreci titizlikle takip edeceğimizden herkes emin olsun. Hiçbir hemşire arkadaşımıza, hiçbir çalışana haksızlık ve hadsizlik yapılması, kötü söz söylenmesini kabul etmedik, etmeyiz” dedi.

 

SAĞLIK MÜDÜRÜ BEDİR: SORUŞTURMA BAŞLATILDI ,BAKANLIK BİLGİLENDİRİLDİ

 

İddiaalr üzerine sosyal medya hesabından açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Gürsel Bedir ise olayın kabul edilemez olduğunu belirtti. Bedir, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

 

"Bir ilçe hastanemizde görev yapan Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürünün (eski tabirle başhemşire) acil servisleri gezerken oradaki çalışanlarımıza yönelik sarfetmiş olduğu, her ne amaçla olursa olsun hiçbir şekilde kabulü mümkün olmayan sözler herbir mesai arkadaşımızı olduğu gibi bizleri de derinden üzmüştür.

 

Çarşamba gecesi geç saatlerde konunun tarafımıza iletilmesinden sonra Müdürlüğümüzce ivedi şekilde incelemeler başlatılmış, bu gün sabah ilgili hastaneye gidilip, gerek yöneticilerle gerekse hemşireler ve diğer çalışma arkadaşlarımızla görüşmeler yapılmış ve söz konusu kişi hakkında soruşturma başlatılmıştır. Konuyu yakından takip eden Bakanlığımıza da ayrıntılı bilgilendirmeler yapılmış ve idari tasarruf için de gerekli girişimlerde bulunulmuştur.

 

Gerek hasta ve hasta yakınlarıyla, gerekse kendi aramızdaki iletişimin ne kadar önemli olduğunu sık sık vurguladığımız ve bu hususta her basamaktaki arkadaşlarımıza profesyonel iletişim kursları aldırdığımız bir dönemde, sözün tesirini ortaya koyan bu hadise yöneticiler olarak herbirimize de ders olmalıdır. Bu vesileyle camiamızın daha fazla incinmemesi ve özellikle her bir arkadaşımızın bizim için çok özel ve değerli olduğunun bir kez daha bilinmesi için bu açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur. Kamuoyunu ve tüm sağlık camiamızı saygıyla selamlıyorum."

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.