Erzurum Haber Girişi : 21 Mayıs 2024 16:50

Tarihi konak MHP İl Başkanlığı binası olarak hizmet verecek

Tarihi konak MHP İl Başkanlığı binası olarak hizmet verecek
Erzurum'da 1912'de yapılan ve Osmanlı mimarisinin nadide sivil örneklerinden olan tescilli Hacı Bekir Zade Ağa Konağı MHP İl Başkanlığı binası olarak hizmet verecek.
Tarihi konak MHP İl Başkanlığı binası olarak hizmet verecek

Erzurum Post-Murat Paşa Mahallesi'nde bulunan ve dönemin önde gelen Erzurmlu tüccarlarından olan Hacı Bekir Zade Ağa tarafından yaptırılan tarihi konak, bir asırdan fazla süre geçmesine rağmen ilk günkü gibi ayakta duruyor. Kültür Bakanlığınca 1979 yılında yansıttığı mimari ve taş süslemeleri nedeniyle tescillenen 112 yıllık Konak, bir çok anlamda kategorisinde tek olma özelliği taşıyor. Tarihi konak artık MHP İl Başkanlığı binası olarak hizmet edecek.

 

 

MİMAR BAŞKAN HER DETAY İLE BİZZAT İLGİLENİYOR

 

Aynı zamanda içmimar olan MHP Erzurum İl Başkanı Adem Yurdagül, restorasyon çalışmalarını yakından takip ediyor.  Genel Yayaın Yönetmenimiz Orhan Bozkurt, İHA Erzurum Bölge Müdürü Ayhan Türkez, Haber Müdürü Nihat Kılıçoğlları, PUSULA Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sevda Güneş ve Yazı İşleri Müdürü Cihat İncesu'ya MHP Erzurum İl Başkanlığı olarak hizmet verecek olan o tarihi konağın kapılarını açan Yurdagül, restorasyon çalışmalarının titizlikle ve tarihi doku korunarak sürdürüldüğünü ifade etti.

 

 

“BİNANIN TAPUSU ARTIK MHP’NİN”

 

Murat Paşa Mahallesi’ndeki binanın tapu işlemleri sonuçlandığını ve inşaa çalışmaların yaklaşık 2 ay sonra tamamlanacağını belirten MHP Erzurum İl Başkanı Adem Yurdagül sözlerini şöyle sürdürdü, “Milliyetçi Hareket Partisi Erzurum İl Başkanlığı olarak, hemşehrilerimize daha iyi bir hizmet verebilmek adına mülk sahiplerinden satın aldığımız Osmanlı Döneminden kalma tarihi binanın tapu işlemlerini sonuçlandırdık. Yeni hizmet binamız, hemşehrilerimize, şehrimize ve partimize hayırlı olsun”

 

 

“BU KONAK ERZURUM’UN ORTAK MİRASI”

 

Yurdagül, binanın sahipleriyle gerçekleştirdikleri satın alma sürecinde kendilerine maddi ve manevi destek olan herkese teşekkür ederken, “Bu konak Erzurum’un ortak mirası. Binamızda aslına uygun olarak büyük bir hassasiyetle gerçekleştirdiğimiz yapısal düzenlemeler hızla devam ettiriyoruz. Tarihin bize bıraktığı bu kıymetli eserin, tarihi şerefle dolu partimize ev sahipliği yapacak olması, gelecek nesillere sağlam bir şekilde bırakacağımız en büyük miras olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz.” dedi.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.