Eğitim Haber Girişi : 12 Mart 2024 17:29

Vakıf okuluna bak! Yüzde 300 zam yetmedi, kredi kartına tek çekim istiyor!

Vakıf okuluna bak! Yüzde 300 zam yetmedi, kredi kartına tek çekim istiyor!
Atatürk Üniversitesi Kalkındırma Vakfı bünyesindeki Özel Vakıf Okulları yaklaşık yüzde 300 zam yaptı. Üstelik bu ödeme kredi kartından tek çekim şeklinde olmak zorunda. Veliler yaşanan artışa isyan ediyor.

Erzurum Post- Orhan Bozkurt'un haberi-Atatürk üniversitesi Kalkındırma Vakfı bünyesindeki Özel Vakıf Okulları bu sene ilkokul ve ortaokulda öğrenci ücretlerine yaklaşık yüzde 300 zam yaparak velileri hayal kırıklığına uğrattı. Üstelik bu ödeme kredi kartından tek çekim şeklinde olmak zorunda. Bankalarla görüşen veliler ise kredi kartlarına böyle bir çekimde çok istisna olmak üzere en fazla 6 taksit olabileceğini söylüyor. Çoğu banka ise karta taksit yapmıyor.

 

 

Gecen yıl eğitim ücreti 39 bin 600 lira iken bu sene 110 bin olarak açıklandı. Oysa bir önceki dönem ara  sınıflara devam edecek öğrenciler icin yapılan sözleşmenin ikinci maddesi ve MEB Özel Ögretim Kurumlari 53. Madde / 5 Maddesi gereği , “ bir önceki yılın ÜFE ve TÜFE toplamının ikiye bölünüp üzerine 5 puan eklenmesiyle ortaya çıkan rakamdan fazla artış yapılamaz" şeklinde sözleşme imlazayan veliler, yapılan yaklaşık yüzde 300 zam karşısınnda şoke oldular.

 

 

“KAYDINIZI ALIP BAŞKA OKULA GİDEBİLİRSİNİZ...”

 

Bu zam oranını izah edilemez olarak değerlendiren ve  itiraz eden velilere ise okul yönetimi  “kaydınızı alın öğrncinizi başka okula kayıt yaptırın” şeklinde eğitimden uzak bir red yanıtı veriyor.

 

Bu durumda; birinci sınıf veya ikinci sınıfta olan bir ogrenci bu madde gereğince kayit yaptiracakken yapılan fahiş zamla zor durumda bırakıldı. Atatürk Üniversitesi  Vakıf Okulu’nda  110 bin TL  egitim + 50 bin TL yemek ücreti ile bir ilkokul öğrencisi 160 bin liraya kayit olmak ve bunu da kredi kartından tek seferde peşin ödemek zorunda.

 

Velilerin hem yüksek ücret hem de peşin tek çekim ödeme şekli ile zor durumda bırakılmasına karşın okul yönetiminin gayet rahat tavırla kac yıllık öğrencilerine “kaydınızı alıp başka okula gidebilirsiniz...” şeklindeki  tavrı ise  tepkiler neden oluyor.

 

 

“CİMER ÜZERİNDEN BİRÇOK ŞİKÂYET ALIYORUZ”

 

Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ise konuyla ilgili olarak kendilerine gelen şikâyetlerin takipçisi olduklarını dile getirdi. Yıldız, “Velilerin özel okullar konusunda yaşadıkları sıkıntının farkındayız. Bizler de CİMER üzerinden birçok şikâyet alıyoruz. Velilerimiz bu konuda müsterih olsunlar. Hem bizler hem de Milli eğitim Bakanlığımız bu konu ile ilgili çalışma başlattık. En kısa sürede bu konunun çözüleceğini düşünüyoruz” dedi.  

 

REKTÖR ÇOMAKLI’DAN ‘ÇIT’  YOK!

 

Öte yandan tepkilerin odağındaki  Atatürk Üniversitesi  Vakıf Okulları  yönetimi ise yaklaşık yüzde 300'lük zamla ilgili her hangi bir açıklama yapmadı. Sosyal medyadan yükselen eleştirilere karşı aynı zamanda Vakfın Başkanı olan Rektör Ömer Çomaklı’nın da tepkilere duyarsız kalması dikkat çekiyor.

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Ali 17 Mart 2024 15:56

  Vâkıf okulları kanunları çiğnedi arasınıf öğrencilerine 57 yi aşamaz lakin yüzde 300 ü aştı. Artık yaza minimum 1 milyon tazminat davası açacam bu okula kayıt yenilemeyecem . Vali il Milli eğitim müdürü göreve.... ayrıca rektör bey Ömer ÇOMAKLI Beyde kanunları çiğniyor. Vâkıf okulları yönetimi Rektörtü resmen maskara etti...... helal olsun

 • Haydar Abad 17 Mart 2024 06:18

  Hem çok kaliteli bir eğitim, hem çok kaliteli eğitimciler ve hemde prestiji,ayrıcalığı size bedavaya mı verecekler... Bir egitimci olarak o eğitim kurumunun ücretlerinin Türkiye standartlarının çok altında oldugunuda söyleyeyim. Gülü seviyorsan dikenine katlanacaksin... Sanmayın ki gül, bülbüle dikensiz...

 • Ahmet Kıl 13 Mart 2024 18:13

  Arz talep meselesi. Özel okulda öğrenci okutmayı prestij meselesi yapanlara müstehak.

 • Vakif avukatına hitaben 13 Mart 2024 17:47

  Evet ilk okul indirimli de yüzde 288 zam yapmış 300 değil. Ana sınıfında indirimi olmayan bir öğrenci geçen yıl 30 bin eğitim ödedi 12 eşit taksit ile bu yıl ise nakit 100 bin eğitim ücreti ödüyor yemek hariç. Hesaplayın bakalım yüzde kaç zam yapılmış ben söyleyeyim yüzde 333.33 yazan yazar az bile yazmış. Hele aylık yüzde 4.5 vade farkı faizinden de bahsetmiyorum. İkinci bir husus ata uni vakfı kar edip de üniversite bütçesine ekleme yapılsın diye kurulmadı adı üstünde vakif okulları. Ama vakif yönetimi biz devleti kanunu ve milli eğitimi tanımıyoruz kafamıza buyruk istediğimizi yapariz diyebiliyorsa bize de öğrencimizi alıp gitmek düşer. Sn. Valimiz il milli müdürümüz ve bakanimizin gerekli incelemeleri yapacağına eminim . Ayrıca buradan savunma yapmayın şikayetlere cevabı yazılı olarak verin yorumla olmaz bu işler bu kadar amatör olmayiniz

 • YAZIYI YAZDIRANA HİTABEN 13 Mart 2024 11:02

  ~>Sözleşme üzerinde 2 farklı indirim uygulanmış, 2023-2024 Eğitim Öğretim için İNDİRİMLİ fiyatı paylaşıp , 2024-2025 için normal fiyatı söylemek doğru olmaz, insanları da yanlış bilgiyle kandırmaya ne denir buraya yazmak istemedim. ~>Kaydınızı alın gidin denilmişse eğer ne var bunda ? Vakıf Okullarında okutmak zorunda değilsiniz ki eğer parayı beğenmediyseniz gidin başka okula. ~>Kaliteli öğretmen, kaliteli yemek , kaliteli eğitim isteyip çok para ödemeyeyim mantığı da üç kuruşa beş köfte istemek gibi oluyor. ~> Arabanızı değiştiniz, evinizi değiştiniz, telefonu yenilediniz, yatırım amaçlı olarak tarla, iş yeri, daire alıp ekstra gelir elde ettiniz hatta tatil planı bile yaptınız ama ne hikmetse tüm bu harcamalar içinde canınızın canı olan evlatlarınızın eğitimi için ödeyeceğiniz ücret size çok geldi. Ben size söyleyeyim mi işin özetini “Siz ucuza okutmaya alışmıştınız şimdi gerçek rakamlarla karşılaşınca şaşırdınız. Vakıf Okulları pahalı değil eğitim pahalı eğitim. Diğer okullara da gidin bakın eğitim+yemek+kırtasiye+kıyafet gibi harcamaların maliyetide az çok birbirine yakın. Bu sadece Vakıf okullarına özgü bir şey değil. Son olarak ÖZEL OKULDA OKUTMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ. Bir düşünün bakalım maddi durumu iyi olmayan insanlar pahalı takım elbise satanlara laf ediyor mu ?

 • Velilerisyanda 13 Mart 2024 10:04

  Tüm okullar öyle fırsatçılık ve soygun yapıyorlar bunlara denetleme gelmeli üst tavan olmalı illere göre vita da öyle böyle giderse kimse yollamayacak