Erzurum Haber Girişi : 30 Ağustos 2022 16:19

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 100. yıl dönümü coşkuyla kutlanıyor

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 100. yıl dönümü Erzurum'da  çeşitli etkinliklerle büyük coşku içerisinde kutlandı.

Erzurum Post- Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün başkumandanlığında 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da büyük bir zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz, tüm yurtta olduğu gibi Erzurm'da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

 

 

Havuzbaşı'nda bulunan Atatürk Anıtına çelenklerin sunumuyla başlayan etkinlikler, valilikte tebriklerin kabulüyle devam etti. Vali Okay Memiş, makam odasında misafirlerini tek tek selamlayarak, tebrikleri kabul etti.

 

 

Hastaneler Caddesi'nde devam kutlama programlarına ise Vali Okay Memiş, 9. Kolordu Komutan Vekili Tuğgeneral Berat Acar ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekme, tören aracı ile alanı gezerek halkın bayramını kutladı.

 

 

30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerine  Erzurum Valisi Okay Memiş, AKP Erzurum Milletvekilleri İbrahim Aydemir, Selami Altınok, MHP Genel Başkan Yardımcısı Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Berat Acar, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

 

 

"SİLAHLI  KUVVETLERİMİZ  DÜŞMANLARIMIZIN KORKULU RÜYASI  OLMAYA DEVAM EDECEK"

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajının okunduğu törende, Türk Silahlı Kuvvetleri adına bir konuşma yapan Tank Üsteğmen Soner Altınel, "30 Ağustos Zaferi Türk Silahlı Kuvvetlerine, Silahlı Kuvvetler Günü olarak armağan edilmiştir. Silahlı Kuvvetlerimiz ülkemizin huzur ve bekasını sağlamak, dünyada da sürekli barışın tesisine katkıda bulunarak, tarihinden ve milletinden aldığı güçle, dinamik personeli, yüksek eğitimiyle, azmi ve kararlı komuta merkezi ile ülkemizin güvencesi düşmanlarımızın korkulu rüyası olmaya devam edecektir" dedi.

 

 

"HEMEN HEMEN HER EVDE BİR ŞEHİT VEYA GAZİ VARDIR"

 

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Erzurum Şube Başkanı Salih Mesci ise Türk insanının tarih boyunca şahit olunan başarısının temelinde, Türk ailesinde bir şehit veya gazi bulunması olduğunu söyledi.

 

 

Mesci, "Türk milleti ordu millettir, asker millettir, hemen her evde bir şehit veya gazi vardır. İşte bu mübarek insanlar Çanakkale'de, İstiklal Harbi'nde, Kore'de, Kıbrıs'ta, terörle mücadelede, ülkenin muhtelif yerlerinde, 15 Temmuz'da şanla şerefle nice gazilik destanları yazdırdılar. Türk milleti daima güçlü ve kudretlidir. 30 Ağustos Zaferi'ni kazanarak devletsiz, istiklalsiz yaşamayacağını bütün cihana ispat etmiş yüce bir ulustur" ifadelerini kullandı.

 

 

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından okunan şiirler, duygu dolu anlara sahne oldu.  Tören alanında 9. Kolordu Bölge Bandosu ve Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının birlikte verdiği konser ise izleyenlerden büyük alkış  aldı.

 

 

30 Ağustos Zafer Bayramı törenleri halk oyunları ekiplerinin gösterisinin ardından düzenlenen geçit töreni ile son buldu. 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.