Ekonomi Haber Girişi : 19 Ağustos 2022 14:29

Hınıs Başköy Barajı su tutmaya başladı

Hınıs ilçesinde bulunan Başköy Barajı’nın kapakları düzenlenen törenle su tutmak için kapatıldı.

Erzurum Post-Devlet Su İşleri (DSİ) 8. Bölge Müdürlüğünce yapımı tamamlanan Hınıs ilçesindeki 'Başköy Barajı'nda, ‘Su Tutma’ töreni düzenlendi. Hınıs Ovası'nda sulu tarım yapılabilmesi için büyük katkı sunacak Başköy Barajı su tutma törenine AKP Erzurum Milletvekili Selami Altınok, Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AKP İl Başkanı Mehmet Emin Öz, DSİ 8. Bölge Müdürü Oğuzhan Yavuz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 


“Hınıs Başköy Barajında 176 Milyon m3 su tutulacak”

 


 DSİ 8. Bölge Müdürü Oğuzhan Yavuz, Erzurum Ovası ve Pasinler Ovasından sonra sulama alanı bakımından 3. büyüklükteki Hınıs Ovasını sulamak için  gelirirlem  Hınıs Projesi  hakkında bilgi verdi. Yavuz, "Hınıs 1. Merhale Projesi çerçevesinde Başköy Barajı, Başköy Barajı Sulaması ve Başköy Barajına derivasyon sağlayacak olan Alaca (828 m), Acar (1.130 m), Altınpınar (623 m) ve Bezirhane (736 m) Tünelleri ile 205 bin 350 dekar tarım arazisi suya kavuşturulacaktır. Proje ile yıllık 452 Milyon TL gelir artışı sağlanacaktır.

 

 

Hınıs Başköy Barajında 176 Milyon m3 su tutulacaktır. Bugün itibariyle su tutulacak olan Hınıs Başköy Barajımız İlimizde inşa edilen depolama kapasitesi olarak Kuzgun Barajı (312 Milyon m3) ve Palandöken Barajından (228 Milyon m3) sonra 3. büyüklüktedir” dedi.

 

 

Konuşmaların ardından düzenlenen törenle Hınıs Başköy Baraj kapakları kapatıldı.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.