İlçeler Haber Girişi : 12 Mart 2023 13:47

Yakutiye Belediye Başkanı Uçar’dan 12 Mart mesajı

Yakutiye Belediye Başkanı Dr. Mahmut Uçar, Erzurum’un kurtuluşunun 105. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Uçar; “Erzurum’un kurtuluşunun 105. yıl dönümünün gururuyla birlikte, Türkiye Yüzyılı’nı da millî hafızamıza kazıyacağız” dedi.

Erzurum Post-Millî mücadeledeki destansı meydan okumanın başladığı ve küllerinden yeniden doğuşun öncüleri olan ve üzerinde özgürce nefes aldığımız bu vatanı armağan eden tüm kahramanları rahmetle, şükranla, minnetle yâd ettiklerini ifade eden Yakutiye Belediye Başkanı Dr. Mahmut Uçar, yayınladığı yazılı mesajda şunları söyledi;

 

“105 yıl evvel milletimizi de topyekûn tarihe gömmek isteyenler, Dadaşlar diyarını, tarihi şan ve şerefle dolu şehrimizi işgale yeltendiler. Uzunca bir süredir devam eden savaşların yükü altında beli bükülen milletimiz, ‘yurdunu alçaklara uğratma sakın’ diyerek, son bir silkinişle millî mücadeleyi başlattı ve zafere ulaştı.  Millî mücadeledeki destansı meydan okumanın başladığı ve küllerinden yeniden doğuşun öncüleri olan, bizlere üzerinde özgürce nefes aldığımız bu vatanı armağan eden tüm kahramanlarımızı rahmetle, şükranla, minnetle yâd ediyorum.

 

Emperyalistlerin ülkemiz üzerindeki hesapları hiç mi hiç eksik olmadı, olmayacakta! 12 Mart 1918'de topraklarımızı işgalcilerden kurtaran birlik ve beraberlik şuurunun bizi her zamankinden daha fazla kuşatması için çok çalışmalıyız.

 Acısının yüreklerimizi kuşattığı bu günlerde on bir ilimizde yaşanan deprem sonrası özellikle vefanın ve kardeşliğin yardım olup akmasına şahitlik etmek Belediye Başkanı olarak beni de ziyadesiyle gururlandırdı.

 

Kardeşliğin, birlik ve beraberliğin destanının yazıldığı zamanda kayıtsız kalmayıp yaptığımız ayni ve nakdi yardımların yanı sıra Erzurum’un tarihi yüzü Yakutiye ilçemiz adına Hatay ilimizde konteyner kent kurmanın, depremlerin yaşandığı illerimizdeki kardeşlerimize el uzatmanın, her daim yanlarında olmanın gururunu yaşıyoruz. Devlet ve millet el ele vererek, gönül birliğiyle hep beraber yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz.

 

Erzurum’un kurtuluşu, milli mücadelenin yurt sathına yayılmasında millet olarak kenetlenip nasıl bir diriliş örneği sergilediysek, bugün de yaşadığımız depremlerden sonra devlet-millet el ele vererek 105 yıl önceki ruhla yeniden kenetlenerek, insanlarımızın acısını paylaşmak için verdiğimiz mücadele hepimiz için bir gurur vesilesi olmuştur. Allah milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın.”

 

"İstiklal Marşımız, Milletimizin öz benliğini yansıtmaktadır"

 

İstiklal Marşı’nın kabulünün 102. yıl dönümünü yaşamanın da gururunu yaşadıklarına vurgu yapan Başkan Mahmut Uçar mesajını şu şekilde sürdürdü;

 

“Korkma ile başlayan marşımızın kurtuluşumuzla aynı gün kabulü Türkiye yüzyılı ilan ettiğimiz bu günler de bizi daha da güçlendirecek.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.