İlçeler Haber Girişi : 07 Haziran 2023 15:53

Yakutiye Belediyesi’nden temiz çevre hareketi

Yakutiye Belediyesi, Çevre Haftası kapsamında bir dizi etkinlik düzenledi. Atık Getirme Merkezi’nde yapılan programda özellikle çocuklar çevre, iklim değişikliği, yenilenebilir enerji kaynakları ve sürdürülebilir gelişme gibi konularda bilgilendirildi.
Yakutiye Belediyesi’nden temiz çevre hareketi

Erzurum Post-Yakutiye Belediyesi, Çevre Haftası kapsamında bir dizi etkinlik düzenledi. Atık Getirme Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe  Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar, Ak Parti İl Başkanı İbrahim Küçükoğlu, Atatürk Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zeynep Ceylan, Yakutiye Ak Parti İlçe Başkanı Recep Aydın, mahalle muhtarları, belediye meclis üyeleri ve diğer davetliler ile öğrenciler katıldı.

 “DOĞU ANADOLU’DA BİR İLKİ BAŞARDIK”


 

2020 yılında Türkiye Belediyeler Birliği’nce düzenlenen Sıfır Atık Fikir Proje Yarışmasında ‘Atık Azaltımı’ dalında aldıkları birincilik ödülünün verdiği ilham ile Erzurum'da ‘Sıfır Atık Sistemi’ kurma çalışmalarına başladıklarını belirten Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar “Bakanlığın belirlediği; personel, eğitim, farkındalık, ayrıştırma üniteleri, yönetim planı ve içeresinde bulunduğumuz 1. Sınıf Atık Getirme Merkezimin kurulması gibi 18 kriterin tamamını tamamlayarak Nisan 2022 tarihinde Doğu Anadolu Bölgesinde ilk ve tek olan ‘’Sıfır Atık Belgeli Belediye’’ unvanını almış olduk. İklim Değişikliği ile mücadele noktasında Belediyemizde enerji tüketimlerimizi de kontrol altına almak amacıyla Enerji Yönetim Birimimiz aktif edilmiş, enerji verimliliği, fizibilite ve etüt çalışmaları başlatılmıştır. Tüm bu çalışmalar ışığında belediyemizin, ilçemizin hatta şehrimizin karbon ayak izi hesaplamalarında gerekli olacak istatistiksel veriler ilgili birimlerimizce depolanmaktadır” dedi.

 “ÜLKEMİZİN ATIK AZALTIM HEDEFİNE KATKI YAPTIK”


Yakutiye Belediyesi’nin sıfır atık sistemini oluşturmak için ciddi bir çalışma içine girdiğini ifade eden Başkan Uçar, “Yakutiye Belediyesi olarak geçen yıl açılışını yaptığımız, bu tesiste toplanarak geri dönüşüme kazandırılan; 60 ton atık kâğıt, 12 ton plastik, 9 ton metal, 2 ton atık ilaç, 3 bin litre atık yağ, 1 ton atık pil, 11 ton ömrünü tamamlamış lastik, 1 ton elektronik eşya ve 10 ton tekstil atığı ile ülkemizin atık azaltım hedeflerine katkıda bulunduk. İklim Değişikliği ile mücadele noktasında Belediyemizde enerji tüketimlerimizi de kontrol altına almak amacıyla Enerji Yönetim Birimimiz aktif edilmiş, enerji verimliliği, fizibilite ve etüt çalışmaları başlatılmıştır. Tüm bu çalışmalar ışığında belediyemizin, ilçemizin hatta şehrimizin karbon ayak izi hesaplamalarında gerekli olacak istatistiksel veriler ilgili birimlerimizce depolanmaktadır” diye konuştu.

 BAŞKAN KÜÇÜKOĞLU  SÖZ HAKKINI ÖĞRENCİLERE VERDİ
 

Bu arada kendisine konuşma sırası gelen Ak Parti Erzurum İl Başkanı İbrahim Küçükoğlu kısa bir selamlamadan sonra mikrofonu ve söz hakkını etkinliğe katılan öğrencilere verdi.  Söz hakkı verilen çocuklar ise yaptıkları konuşmalar ile çevre duyarlılığına dikkat çekerek çevreyi sahiplenme çağrısından bulundular.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.